Samsun Sigara Fabrikası AVM oluyor

Samsun Sigara Fabrikası AVM oluyorYap-işlet-devret modeliyle değerlendirilmek istenen fabrikayı Tanrıverdi Holding, yüksek mimar Turgut Toydemir ile birlikte alışveriş merkezine dönüştürüyor


OSMANLI Hükümeti'nin tütün ithalini yasaklaması üzerine 1897 yılında Samsun'da Fransız Regie firmasının ortaklığıyla kurulan Samsun Sigara Fabrikası, 1994 yılında kapatıldı. Yap-işlet-devret modeliyle değerlendirilmek istenen fabrikayı Tanrıverdi Holding, yüksek mimar Turgut Toydemir ile birlikte alışveriş merkezine dönüştürüyor. Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkan Asistanı Aziz İba, "Alışveriş merkezi, tütün depolarına ve önünde bulunan boş arsaya yapılacak. 30-35 milyon dolarlık bir yatırım planlandı" dedi.
Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Samsun Sigara Fabrikası AVM olacak

Türkiye'nin ilk sigara fabrikalarından tarihi Samsun Sigara Fabrikası, alışveriş merkezi yapılabilir. Samsun Büyükşehir Belediyesi uzun süredir atıl durumda olan fabrikayı yap - işlet - devret yöntemiyle değerlendirmeye karar verdi. Tanrıverdi Holding, 30-35 milyon dolarlık bir plan hazırladı.
Holding Yönetim Kurulu Başkan Asistanı Aziz İba, alışveriş merkezindeki tüm yeni binaların yeraltına yapılacağını ve tarihi binalarla bağlantı sağlanacağını, yerüstüne yeni bina yapılmayacağını vurguladı.
Samsun Sigara Fabrikası, 1897 yılında Osmanlı Hükümeti'nin tütün ithalini yasaklaması üzerine, Fransız Regie firmasının ortaklığıyla kuruldu. 1994 yılında Ballıca Sigara Fabrikası'nın açılmasıyla kapatıldı. İba, alışveriş merkezinin adının, Fransız şirketinin adı olan `Regie' olarak düşünüldüğünü ancak bu ad yerel halkın tepkisini çekince vazgeçildiğini söyledi.
Radikal