07 / 07 / 2022

Sancaktepe Şehir Hastanesi'nin ihalesi 3. kez ertelendi!

Sancaktepe Şehir Hastanesi'nin ihalesi 3. kez ertelendi!

1. Ordu Komutanlığı'na bağlı Hava Alayı’na ait eğitim helikopterinin düşmesi gözlerin Samandıra Kışlası’na çevrilmesine sebep oldu. Beş sene önce Sağlık Bakanlığı'na devredilen askeri alanda inşa edilecek olan şehir hastanesinin ihalesi üç defa ertelendiSözcü gazetesinde yer alan habere göre, Sancaktepe’de yer alan General Hakkı Tunaboylu ve Şehit Binbaşı Bülent Bulut kışlalarına 4 bin 200 yataklı şehir hastanesi inşa edilmesi için 2013'te düğmeye basılmıştı. Sarıgazi Mahallesi’nde yer alan 3 milyon 350 bin metrekarelik askeri alan, 2013 yılında imzalanan protokolle Milli Savunma Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na devredildi. 2016'da imar planı değiştirilerek sağlık tesisi alanı haline getirilen arazideki askeri birlikler de Çorlu’ya taşınacaktı.

İHALESİ 3 KEZ ERTELENDİ

Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul Sancaktepe Şehir Hastanesi Yapım İşleri ile ürün ve hizmetlerin temin edilmesi işi için Haziran 2018 tarihinde ihale ilanı yayınlandı. İlk ihale tarihi 4 Temmuz 2018 olarak belirlenmiş, ardından 8 Ağustos 2018'e sonrasında da 25 Eylül 2018'e ertelenmişti.İstanbul Sancaktepe Şehir Hastanesi Projesi’nin kamu özel işbirliği kapsamında inşa ettirilmesi için ihale 25 Eylül tarihinde de yapılamadı ve ileri bir tarihe ertelendi.Sancaktepe Şehir Hastanesi’nin ön yeterlik değerlendirmesine katılmak için; başvuru yapacakların aktif varlıklar toplamının en az 750 milyon dolar olması şartı ile, ciro veya net satışların 100 milyon dolardan az olmaması veya öz kaynaklar toplamının 220 milyon dolardan az olmaması şartlarından en az birini sağlaması gerekli.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAKTI

Hastane için yatırım dönemi yapının bitirilmesi için üç sene, çeşitli sebeplerden yapım için uzatma verilirse en çok dört sene, işletme dönemi de 25 sene olmak üzere sözleşme süresi toplam 28 sene, yapım süresinde uzatma verilmişse en çok 29 sene olarak belirlendi.Avrupa'nın en büyük hastanesi olacak olan Sancaktepe Şehir Hastanesi, 15 bin kişiye istihdam sağlaması planlanıyor. Türkiye’nin en büyük hastaneleri Çapa ve Cerrahpaşa’dan da büyük olacak komplekste Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi, Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, Nöroloji Hastanesi, Ortopedi Hastanesi, Genel Cerrahi Hastanesi ve Onkoloji Hastanesi bölümleri yer alacak.