Şandor Hadi kimdir?

Şandor Hadi kimdir? Şandor Hadi kimdir?

Mimar Şandor Hadi, mimar eşi Sevinç Hadi ile birlikte İstanbul Teşvikiye'deki Milli Reasürans kompleksini tasarladı. Şandor Hadi, ünlü mimar Turgut Cansever ile de çalışmıştır. Peki Şandor Hadi kimdir? İşte biyografisi...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Şandor Hadi kimdir?


Şandor Hadi, 1931 yılında Kastamonu'da doğdu. 1961 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Turgut Cansever çalıştı. 


1968 yılına İbrahim Yolal İnşaat firmasında uygulamalardan sorumlu mimar olarak çalıştı. Aynı dönemde katıldığı Dumlupınar Zafer Anıtı Mimari Proje Yarışmasında İkincilik Ödülü, İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Yarışmasında Birincilik ödülünü kazandı. 


Şandor Hadi, 1963'te kendi serbest mimarlık bürosunu kurdu. 1964'te Sevinç Hadi ile birlikte çalışmaya başladı. Birlikte çeşitli proje ve uygulamalar yaptılar. Mimari proje yarışmalarına katıldılar, çeşitli dereceler aldılar, seminerlere katıldılar, sergiler açtılar. Yaptıkları işlerden bazıları arasında, İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ve Eski Doğu Eserleri Müzesi, Boğaziçi Rumeli Hisarı Valerie Szasy Villası, Hortaçsu Villası ve Yıldırım Oktay Öge Evi, Tuzla'da Tütüncü ve Hadi Ailesi Yazlık Evi, Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi, Milli Reasürans T.A.Ş. Genel Müdürlük Kompleksi, Çarşı ve Ofis Binaları sayılabilir. 


Şandor Hadi 1966-1980 yılları arasında mimari tasarım alanında eğitimci olarak çalıştı. Mimarlık etkinliğinin yanısıra resim, heykel, ahşap oymacılığı ve eşya tasarımı alanlarında çeşitli eserler verdi. 1986 yılında vefat etti.


pus