Şanlıurfa Harran'daki kümbet evler restore edilecek!

Şanlıurfa Harran'daki kümbet evler restore edilecek!

Tarihin ilk islam üniversitesinin bulunduğu, farklı mimarisiyle turizmin gözdesi Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde ziyaretçiler, il Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce bir kümbet evin restore edilmesiyle yapılacak otelde konaklayacak.


Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde ziyaretçiler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce bir kümbet evin restore edilmesiyle yapılacak otelde konaklayacak. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen, Asur ve Emeviler'e bir dönem başkentlik yapan, ilk İslam üniversitesinin kalıntılarının yer aldığı Harran, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Halk mimarisinin ürünü konik kubbeli evleriyle turistleri büyüleyen Harran, Şanlıurfa'da en çok ilgi çeken turizm mekanları arasında yer alıyor. Rasathane ve Emeviler döneminden kalma Ulu Cami ise ziyaretçileri adeta tarihe yolculuğa çıkarıyor. 


Yeni projeye ilgi büyük 

Konaklama sıkıntısı nedeniyle ziyaretçilerin gece kalamadığı ilçede, sorunu gidermek için çalışma başlatan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, koruma altındaki bir kümbet evi, restorasyonunu yaparak butik otele dönüştürmeye hazırlanıyor. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Aydın Aslan yaptığı açıklamada, Harran'ın önemli tarihi değerlere sahip olduğunu belirtti. İlçedeki tarihi dokuyu korumak adına çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Aslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Karacadağ Kalkınma Ajansının desteğiyle "Harran Kümbet Evleri Restorasyonu ve Butik Otel Dönüşüm" projesini geliştirdiklerini söyledi. 


Vatandaşlara örnek olacak 

Bu çalışmayla hem ilçedeki konaklama sorununu çözmeye hem de vatandaşlara örnek olmaya çalışacaklarını vurgulayan Aslan, şunları kaydetti: "Özellikle sur içinde koruma amaçlı imar planı çerçevesinde ayakta olan yapılardan bir kümbet evin hem restorasyonunu yapacağız hem de butik otele çevireceğiz. Bu kapsamda 10 odalı otel düşünüyoruz. Otel tamamıyla koruma kullanma dengesine sadık kalınarak, yerel mimari unsurları barındırılarak yapılacak. Bu anlamda, sur içindeki vatandaşlarımıza, özellikle bu tarz yapıların ev pansiyonculuğu ve turizmde kullanılmasıyla ilgili bir örnek model oluşturacak. Projemizin 2016'nın başında başlayacağını öngörüyoruz. Projenin tamamlanmasıyla özellikle konaklamayla ilgili sorunumuzu halletmiş ve Harran'ın özgün mimarisini turizmde kullanmış olacağız." 


Milat