28 / 06 / 2022

Şanlıurfa'da yanlış imar, tarım arazilerini yuttu!

Şanlıurfa'da yanlış imar, tarım arazilerini yuttu!

SP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sabahattin Cevheri, bölgede yanlış imar planının, tarım arazilerini yuttuğunu söyledi.Saadet Partisi (SP) Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sabahattin Cevheri, mevsimlik tarım işçileri için “Şanlıurfa’nın kanayan yarasıdır” diyerek bu sorunun çözülmesi için çalışacaklarını söyledi.

Şanlıurfa Fanatik Gazetesi'nde yer alan habere göre; her yıl binlerce mevsimlik tarım işçisinin diğer şehirlere göç ettiğini ifade eden Sabahattin Cevheri, yaşam koşullarını iyileştirerek bunun önüne geçmeye çalışacaklarını kaydetti.

Tarım şehrinden beton şehrine doğru

Şanlıurfa, Türkiye’de verimli tarım arazilerinin büyük bir kısmına sahip bir tarım şehri olarak beiliniyor. GAP projesinin başkenti olması nedeniyle belli ölçüde bir de göç alan Şanlıurfa’nın belli bölgelerinde sulu tarıma geçilmesiyle birlikte tarıma dayalı gelirin artması ve işsizliğin bitmesi planlanıyor.  GAP’ın tam anlamıyla tamamlanmaması ve çiftçinin modern tekniklerle çiftçilik yapmasına yönlendirilmemesi fayda yerine zarar oldu.

GAP çözüm olamadı

GAP ile Güneydoğu’da modern tarım yöntemleri ile çiftçilik yapılması planlanıyordu ancak yetkililerin çiftçileri bu anlamda eğitmemesi zamanla toprakların aşırı sulama gibi yanlış tekniklerden dolayı çoraklaşmasına sebep oldu. Topraktan verimin düşmesi, buna paralel olarak düşen gelir ve artan girdiler (Mazot, gübre ve ilaç gibi girdiler) çiftçinin zarar etmesine yol açtı.

Yanlış politikalar izlendi

Konuyla ilgili bir sözlerine yer verilen Şanlıurfa’nın adayı Sabahattin Cevheri, “Yıllardır süregelen yanlış tarım politikaları nedeniyle yüzlerce belki binlerce hektar tarım arazimiz yok oldu. Aşırı sulama ve yanlış ilaçlama nedeniyle hem topraklar zarar gördü hem de doğal denge bozuldu. Bunun temel nedeni de çiftçinin eğitilmemesidir. GAP ile birlikte çiftçi eğitime tabi tutulsaydı bugün bu sorunlarla karşılaşmazdık” diye konuştu.

Yanlış imar tarım arazilerini yuttu

“Yanlış tarım uygulamalarının tarım arazilerine verdiği zarardan daha büyüğünü yanlış imar planları verdi.” diye konuşan Cevheri, “Kente yakın bölgelere hiçbir dayanak olmadan gelişigüzel imar verildi. Şanlıurfa’da o kadar tepe ve dağ varken birinci sınıf tarım arazileri imara açılarak adeta katledildi. Bu katliam Türkiye’nin ve Şanlıurfa’nın geleceğine darbe vurmaktır. Tarım topraklarımız her yerde betonlaşıyor.” açıklamasında bulundu.

Sonuçları çok ağır oldu

Betonlaşma ve çoraklaşmasının sonuçlarının çok ağır olduğunu kaydeden Cevheri, “Bu yanlış politikalar verimin düşmesine neden oldu. Çiftçi kazanamaz duruma geldi. Bu da mevsimlik tarım işçilerinin katlanarak artmasına neden oldu. Biz vatandaşlarımızın teveccühü ile belediye başkanlığını kazandığımız zaman bu yanlış politikalar önünde set gibi duracağız. Tarım topraklarımız bizim geleceğimizdir.” dedi.

Her türlü mücadele verilecek

“Her yıl binlerce mevsimlik tarım işçisi kardeşimiz çok kötü koşullarda diğer illere göç ediyor” diye konuşan Cevheri, son olarak şunları dedi: ”Mevsimlik işçi kardeşlerimiz Urfa’nın kanayan yarasıdır. Bu kadar verimli arazisi olan şehrimizin göç vermesi kabul edilemez. Emekçilerimizi mevsimlik göçe zorlayan koşulları ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapacak, yaşam koşullarını iyileştireceğiz.”