01 / 07 / 2022

Şehir hastaneleri için yapılan kira ödemeleri artık açıklanmayacak mı?

Şehir hastaneleri için yapılan kira ödemeleri artık açıklanmayacak mı?

Müteahhitlerin işlettiği şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli adı altında dolar üzerinden yapılan ödemeler artık halka duyurulmayacak.Müteahhitlerin işlettiği şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli adı altında dolar üzerinden yapılan ödemeler artık halka duyurulmayacak.

Sözcü'den Erdoğan Süzerîn haberine göre; Sağlık Bakanlığı, şehir hastanelerine yapılan kira ve hizmet bedeli ödemelerini ilk kez bu ay yayımlamadı. Ödemelerin gizlendiği tabloların Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığına gönderildiği, bakanlığın da bu tabloları değişiklik yapmadan olduğu şekli ile yayımladığı açıklandı.

Şehir hastaneleri için yapılan kira ödemeleri artık açıklanmayacak mı?

İLK GİZLEME 16.3 MİLYAR LİRAYA

Şehir hastanelerine bu yıl en az 16.3 milyar TL ödeme yapılacak. Ancak, şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli adı altında dolar üzerinden yapılan ödemeler artık halka duyurulmayacak.

Geçen yıl kira ve hizmet bedeli adı altında şehir hastanelerine 8.7 milyar TL ödeme yapılmış ve bu ödemeler bütçe tablolarına yansımıştı. Bu yıl şehir hastanelerine 6 milyar 415 milyon TL'si hizmet alımı, 9 milyar 977 milyon TL'si kira bedeli olmak üzere ödenecek toplam 16 milyar 392 milyon TL halktan gizlenmiş olacak. 

Şehir hastaneleri için yapılan kira ödemeleri artık açıklanmayacak mı?

TORBADAN ÇIKTI

Halka hesap verme adına şeffaf olması gereken bütçe ödemelerinin gizlenmesinin perde arkasında ‘program bütçe' modeline geçilmesinin olduğu belirtildi. Geçen yıl Ekim ayında çıkarılan torba kanunla bütçelemede değişiklik yapılmış, muhalefet milletvekilleri bu değişiklikle birlikte artık hükümetin yaptığı bir çok hassas harcamanın halka yansıtılmayacağı duyurulmuştu. Harcamaları gizleyeceği söylenen düzenlemenin ilk sonucunun şehir hastanelerinde görüldüğü ifade ediliyor.

SANSÜRLE ÇÖZÜM OLMAZ

Genel Sağlık-İş Başkanı Zekiye Bacaksız konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şehir hastanelerinin her yıl artan ve dövize endeksli olan taksitleri yüzünden ülke geleceğini 25 yıl ipotek altına alacağını aktarırken, bu hastanelerin acilen kamulaştırılması çağrısında bulundu.

Şehir hastanelerinin sözleşmelerinin ‘ticari sır' gerekçesiyle açıklanmadığına, bu sebeple ödemelerin henüz buz dağının görünen kısmı olduğuna vurgu yapan Zekiye Bacaksız, devletin kendi yaptırdığı Samsun, Antalya, Aydın, Trabzon, Ordu ve Şanlıurfa şehir hastanelerinin rekabete açılmadan olağanüstü durumlarda kullanılması gereken maddeyle (21/b) ihale edildiğini de belirtti.

Fikret Şahin'den şehir hastanelerinin kiralarına ilişkin öneri!

Şehir hastaneleri için 2020'de 8.7 milyar TL kira ve hizmet bedeli ödendi!