Şehir hastaneleri için ödenen kira bedelleriyle ilgili soru önergesi!

Şehir hastaneleri için ödenen kira bedelleriyle ilgili soru önergesi!

Şehir hastaneleri için ödenen kira ve hizmet bedelleri meclis gündemine taşındı. CHP'li Şahin, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, şehir hastaneleri için ödenen kira ve hizmet bedellerine ilişkin soru önergesi hazırladı. Şahin, sorusunun Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Şahin, ''Şehir Hastanelerinin hizmete açılmasının ardından, özellikle bu hastanelerin kira ve hizmet bedelleri kamuoyunda ciddi tartışmalara neden olmuştur. Sağlık Bakanlığımın merkezi yönetim bütçesinde ” Yap-Kirala-Devret Modeli ile Yaptırılan Hastanelerin Kira Bedelleri ve Hizmet Bedelleri” olarak bulunan iki farklı gider kaleminde her yıl ciddi artışlar gözlenmektedir. 2020 yılı Sağlık Bakanlığı Merkezi Bütçesi 58 milyon 875 bin 829 Türk Lirası olarak belirlenmiş; şehir hastanelerinin ” kira ve hizmet bedelleri” için 2019 yılında 6 milyon 150 bin Türk Lirası ayrılmışken, 2020 yılı için bu miktar 10 milyon 414 bin 919 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 2020 yılı Sağlık Bakanlığı bütçesinin yüzde 17,66’sı şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedeli olarak ayrılmıştır. Bu bağlamda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve vatandaşlanmızın sağlık alanında yaşadığı sıkıntılar göz Önüne alındığında, kamuoyunun hizmete giren şehir hastaneleri için bu zamana kadar ne kadar kira ve hizmet bedeli ödendiği konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir'' diye konuştu. 

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin'in soruları:
1. Hizmete giren 10 şehir hastanesi ( Bursa, Kayseri, Ankara, Mersin, Eskişehir, Elazığ, Adana, Manisa, İsparta, Yozgat) için bu zamana kadar toplam ne kadar kira ve hizmet bedeli ödenmiştir? 
a. Hizmete giren 10 şehir hastanesi için toplam ödemesi yapılan kira ve hizmet bedelleri Türk Lirası veya döviz olarak mı ödenmiştir? Döviz olarak ödenmişse hangi kurdan Ödemeler yapılmıştır?

2. Hizmete açılmış 10 şehir hastanesi ( Bursa, Kayseri, Ankara, Mersin, Eskişehir, Elazığ, Adana, Manisa, İsparta, Yozgat) için ödenmiş olan kira ve hizmet bedellerinin yıllara göre aylık dökümü nedir?