Şehircilik Bakanlığı kirlilik nedeniyle fabrikalara ceza kesti!

Şehircilik Bakanlığı kirlilik nedeniyle fabrikalara ceza kesti!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atıksu arıtma tesisleri ve fabrika bacalarına yönelik yaptığı denetimlerde, toplamda 16 Milyon 694 Bin 027 Lira ceza kesti


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevreyi kirleten tesislere karşı sıkı denetimlerini sürdürüyor. Bakanlık, 81 ilde atıksu arıtma tesisleri ve fabrika bacalarına yaptığı denetimler sonucunda, mevzuata uymayan çok sayıda tesise ceza verdi.


BAKANLIK ARITMASI OLMAYAN TESİSE AĞIR YAPTIRIM UYGULADI


Bakanlık son 7 ayda ülke genelinde atıksu arıtma tesislerine toplam 3.044 denetim gerçekleştirdi. Bu denetimlerde mevzuata aykırı davranan tesislere ise 10 Milyon 330 Bin 916 Lira ceza verdi.


Cezaların dağılımında; Tekirdağ 4 Milyon 449 Bin 647 Lira ile ilk sırada yer alırken,  İzmir  1 Milyon 134 Bin 148 Lira ceza ile en çok ceza alan 2. Şehir oldu.


HAVAYI KİRLETEN FABRİKALARA 6 MİLYON TL CEZA


 Havayı kirleten fabrika bacalarına ise 6.039 denetim gerçekleştiren Bakanlık, bu denetimlerde mevzuata uymayanlara , 6 Milyon 633 Bin 111 Lira ceza kesti. Bakanlığın denetim raporlarında fabrika bacalarına en fazla cezanın kesildiği il 1 Milyon 557 Bin 259 Lira ile başkent  Ankara  oldu. Başkenti ise 1 Milyon 513 Bin 250 Lira ile Kocaeli takip etti.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED (Çevresel Etki ve Değerlendirme) Genel Müdürü Mustafa Satılmış, “Denetimlerimiz son hızıyla devam ediyor. Bakanlık olarak üzerimize düşen ne ise yerine getiriyoruz. Yarının doğası bugünden yaratılır. Söz konusu çevre,  doğal denge ise kimseye hassasiyet göstermeyiz” dedi.