Şehirleşmede yatay mimari esas alınacak!

Şehirleşmede yatay mimari esas alınacak! Şehirleşmede yatay mimari esas alınacak!

Şehirleşmede yatay mimarinin esas alınacağını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Kentsel ortak yaşam, kentsel aidiyet, mahalle kültürü ve kent bilincini geliştirecek strateji ve uygulamaların yaygınlaştırılması sağlanacaktır" dedi...Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Genel Kurulunda görüşülen 11. Kalkınma Planı'na ilişkin sunum yaptı.

"Yatay mimari esas alınacak"

Anadolu Ajansı'nda yer alan haber göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 11. Kalkınma Planı'nda yaşanabilir mekanlar ve sürdürülebilir çevreye önem verildiğinin altını çizdi. Oktay, insan odaklı, doğal hayata ve tarihi mirasa saygılı, temel kentsel hizmetlerin adil ve erişilebilir şekilde sağlandığı, yaşam kalitesi yüksek ve dayanıklı yerleşimler oluşturulmasına yönelik politikalara ağırlık verileceğini söyledi.

Şehirleşmede yatay mimarinin esas alınacağını belirten Oktay, şu ifadeleri kullandı;

"Kentsel ortak yaşam, kentsel aidiyet, mahalle kültürü ve kent bilincini geliştirecek strateji ve uygulamaların yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Kent ve mahalle kültürü ve estetik ölçütü olarak Medeniyetimizi Yaşatan Şehir Beratı ve Özgün Mahalle Sertifikası verilecektir. Şehirlerdeki kamusal alanların korunması temin edilecek ve bu alanların kadınlara, çocuklara, yaşlılara ve engellilere duyarlı olarak insan-tabiat ilişkisi çerçevesinde yeniden kurgulanması sağlanacaktır. Plan döneminde şehirlerimizde sağlıklı yaşam alanları oluşturmak, kentsel yeşil alan standartlarını ve yaşam kalitesini yükseltmek için millet bahçelerini 81 ile yaygınlaştıracağız. Bu kapsamda 2023 yılına kadar 81 milyon metrekare alanda millet bahçesi yapılacaktır."