Seka Park'a yüzen tesis yapılıyor

Seka Park'a yüzen tesis yapılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin nefes almasını sağlayan Seka Park'a, sosyal hayatı canlandırmak için Sekaport adı altında yelkenli görünümünde sosyal tesis yaptırıyor.Yap işlet devret yöntemi ile nisan ayında ihaleye çıkarılacak tesis, görünümü ile parka ayrı bir güzellik katacak. Tesiste, yemek yenilip sohbet edilebilecek mekânlar bulunacak.
Yıllarca sanayinin gölgesinde boğulan, Körfez'e rağmen insanların denize hasret kaldığı Kocaeli, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Seka Park ile bu özlemini gideriyor. Ziyaret eden bütün yerli ve yabancı belediye başkanlarının hayran kaldığı Seka Park'ın sosyal yaşantı açısından zenginleştirilmesi esas alındı. Şimdi de yelkenli görünümünde sosyal bir tesis yapılıyor. İnsanların deniz üzerinde yüzer gibi misafirlerine yemek ikram edebileceği lüks bir lokanta ile birlikte, çay kahve sohbetlerinin yapılacağı bir mekân oluşturacak olan merkeze talipliler müracaat etmeye başladı. Tesisin ihalesini almak isteyenler, nisan ayında yapılması hedeflenen ihaleye hazırlanıyor.
Deniz üzerindeki bir iskeleye inşa edilecek olan lokanta ve kafe, üzerine konulacak olan şekillerle yelken görünümüne büründürülecek. Sahile köprü ile bağlanacak olan tesise karadan ulaşılabileceği gibi, deniz yönünden de giriş yapılabilecek. Deniz yolundan tekne veya yatlarıyla gelecek olanlar için, tekne yanaşma üniteleri inşa edilecek. Etrafı ahşap platformla çevrilecek olan tesislere 14 ve 10 metre yüksekliğinde iki adet yelken direği dikilecek. Denize açılan kapısı ile ayrı bir özelliğe sahip olacak tesis, yap işlet devret modeli ile ihale edilecek.
Spor tesisleri, oyun alanları, dinlenme yerleri, piknik alanları, koyları, konser mekânları ile ayrı bir güzelliği bulunan Seka Park, yapılacak tesis sayesinde çok daha güzel bir görünüme bürünmüş olacak. Tesisin, hem kente, hem de Seka Park'ın sosyal yaşantısına büyük canlılık katması bekleniyor. Sekaport adı verilecek olan tesisin, 1.329 metrekare kapalı, 2 bin 448 metrekare açık alanı bulunacak. Toplam 350 kişi oturma kapasiteli kafe ile 500 kişi oturma kapasiteli lokantanın açılacağı tesiste, 3 mutfak, 1 buzhane, 2 depo ve çocuk emzirme odası yer alacak.


(MEHMET GÜLER / ZAMAN)