Selden etkilenen Artvin'de 170 ev boşaltıldı!

Selden etkilenen Artvin'de 170 ev boşaltıldı! Selden etkilenen Artvin'de 170 ev boşaltıldı!

Artvin Valisi Kemal Cirit, kentte yaşanan sel ve heyelanlara ilişkin, "Afetten en çok Borçka ilçesi etkilendi. 170 konutun tahliyesine karar verdik" dedi. İşte bölgede yaşananlar...


Artvin Valisi Kemal Cirit, kentte yaşanan sel ve heyelanlara ilişkin, "Afetten en çok Borçka ilçesi etkilendi. 170 konutun tahliyesine karar verdik" dedi.


Borçka ve Murgul ilçelerinde sel sonrası yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Vali Cirit, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Vali Cirit gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan sel felaketinin üzerinden yaklaşık bir hafta geçtiğini ve bu süreçte büyük oranda yaraların sarıldığını söyledi.


Yağışlar nedeniyle halen yamaçlardan akıntıların devam ettiğini belirten Cirit, "Heyelanlarla sık sık karşılaşmaktayız. Bulunduğumuz alanda 3 gün önce meydana gelen heyelan tekrarladı ve bir köyümüzle ulaşımımız kesildi. Hem Murgul'da, hem de Borçka'da ilçelerimizi etkileyen afet süreci sonrası yaşama devam etmekteyiz. Yapılan çalışmalarla Artvin'in tüm çıkışları sağlanmış oldu. Bu bağlamda Şavşat Karayolu'nu da açtık. Murgul ile Borçka arasındaki yol açma çalışmaları devam ediyor. Yarın Murgul-Borçka Karayolu ulaşımını temin edeceğiz" diye konuştu.


Vali Cirit, Borçka ve Murgul ilçesinde afet kapsamında çalışmaların sürdüğünü belirterek, vergi borçlarının ertelenmesiyle ilgili defterdarlık kanalıyla çalışma başlattıklarını dile getirdi. 


Afetten en çok Borçka ilçesinin etkilendiğine dikkati çeken Cirit, şöyle devam etti:


"170 konutun tahliyesine karar verdik. 20 bina ağır hasarlı durumda. Murgul'da bu kapsamda bir durum söz konusu değil. Orada da afetle ilgili vatandaşlarımız var. 800 vatandaşımız sel felaketinden etkilenmiştir diyebiliriz. Boşaltılan binalardaki vatandaşlardan bir kısmını kamu misafirhanelerine yerleştirdik. Bir kısım vatandaşlarımız da akrabalarının yanında barınıyor. Bundan sonra bize vatandaşlarımızı ivedilikle yerleştireceğimiz alanlar lazım. Bununla ilgili de boş olan kamu lojmanları da dahil olmak üzere bir çalışma yürütmekteyiz. Afet kapsamında vatandaşlarımızla ilgili hak sahipliği oluşturulacak. Şu anda açıkta kalan vatandaşımız yok. Artvin Belediye Başkanlığımız ve Kızılay tarafından vatandaşlarımıza sıcak yemek verilmekte. Vatandaşlarımıza kuru gıda dağıtımını da gerçekleştirdik."


Hasar tespit çalışmalarının tam olarak tamamlanmadığını aktaran Cirit, ilk belirlemelere göre 10 milyonu aşkın bir zararın var olduğunu ifade etti.


Vali Kemal Cirit, Artvin'in yüksek kesimlerinde kar yağışının devam ettiğini ve 30'u aşkın köy yolunun kapandığını anlatarak, "20'yi aşkın köye de elektrik verilemiyor. Düne göre 15 köye daha elektrik verildi. Her gün daha yoğun bir çalışmayla hizmeti vatandaşlarımızın ayağına götürmeye gayret ediyoruz" şeklinde konuştu.


AA