Selman Öztürk: İnşaat malzemecisi Türkiye'de üretim yapmalı!

Selman Öztürk: İnşaat malzemecisi Türkiye'de üretim yapmalı! Selman Öztürk: İnşaat malzemecisi Türkiye'de üretim yapmalı!

Decovita Seramik Kurucu Ortağı Selman Öztürk, Türkiye'de üretime geçerek ihracatçı hale gelmesinin başarısı öyküsünü anlattı. Öztürk, "Elektronik, mobilyacı, inşaat malzemecisi için de böyle olmalı. Herkesin Türkiye'de üretime yönelmesi gerekiyor" dedi.Decovita Seramik Kurucu Ortağı Selman Öztürk Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevapladı. Öztürk, seramik sektöründe ithalatçı konumdayken, Türkiye'de üretime geçerek ihracatçı hale gelmesinin başarısı öyküsünü anlattı.

Selman Öztürk, 2006 yılında ithalat yaparak başladıkları seramik sektöründe 2016 yılında Türkiye'de üretime geçtiklerini söyleyerek, "İtalya, İspanya, Çin ve Hindistan'dan Decovita markasıyla ürün ürettirip, iç pazarda satış yapıyorduk. Kurların düşük olduğu dönemlerde ithalat yapmak kazançlıydı. Kurların yukarı yönlü ilerledikçe ithalatın cazip hale gelmeyeceğini gördük. Türkiye'de fabrika kurmaya karar verdik. Temmuz 2016'da Bilecik'te üretime geçtik. Aynı ürünü daha kaliteli üretmeye başladık ama fiyatını yarı yarıya düşürdük." dedi.

Üretime 4 milyon metrekare kapasiteyle başladıklarını ve 2017 yılının ikinci yarısında talepleri karşılayamaz hale geldiklerini belirten Öztürk, "Kapasiteyi 10 milyon metrekareye çıkartma kararı aldık. Nisan'da yaklaşık 10 milyon avroluk ek yatırım yaptık. Makine alımları ve istihdam artışı yaptık." dedi.

Selman Öztürk, Türkiye'de enerji maliyetinin birçok ülkeden daha ucuz olduğuna işaret ederek, "Bu da sanayici için ciddi bir avantaj. Ham maddemiz ithalata bağlı değil. Böylece, seramikte ithal mal girdisi çok az." diye konuştu.

Çin'deki işçi ücretlerinin eskisi kadar ucuz olmadığını belirten Öztürk, Türkiye'de işçiliğin Çin'den daha ucuz, Hindistan'la başa baş ve AB'nin ise yarı fiyatına olduğunu dile getirdi.

Öztürk, "Her yıl ortalama 12 milyon dolarlık ithalat yapacakken, Türkiye'de üretime geçtiğimiz için artık bu döviz çıkışı yaşanmıyor." açıklamasını yaptı.

 

Tüm sektörlerde Türk üretiminin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Öztürk, şöyle konuştu:

"Elektronik, mobilyacı, inşaat malzemecisi için de böyle olmalı. Herksin Türkiye'de üretime yönelmesi gerekiyor. Cesaretli olunması lazım. İnsanlar faizler yüksek olduğu için yatırım yapmak istemiyor. Cumhurbaşkanımızın faizlerin indirilmesi çağrısı da bu yüzden. Yatırım olmadığında istihdama ve büyümeye de katkı sağlanmıyor. Yatırım yapsak aynı zamanda ihracata da katkı sağlayacak. Enerji, insan gücü, lojistik ucuz. Yatırım yapsak kur sıkıntılarıyla da karşılaşmamış oluruz."

Öztürk, üretim yapmanın riskleri fazla olduğu gibi kârlılığı ve fırsatlarının da fazla olduğunu dile getirerek, "Bizim firmamız buna en iyi örnek. Biz Türkiye'nin en büyük seramik ithalatçısıydık. Elimizi taşın altına koyduk ve Türkiye'de üretime geçtik. İthal ederken, ihraç eder hale geldik. Şimdi kur artışlarından dolayı bir stresimiz yok, kafamız rahat. Her şeyi Türkiye'de üretebilmeliyiz. Cesur iş adamlarının bu dönemde çıkıp ülkeye yatırım yapmaları gerekiyor. Yatırım yaptıkları zaman da bunun meyvelerini toplarlar. Ülkenin ithalat bağımlılığına da katkı sağlar." dedi.