28 / 06 / 2022

Sembol İnşaat'tan Kazakistan'a tren istasyonu projesi!

Sembol İnşaat'tan Kazakistan'a tren istasyonu projesi!

Kazakistan'da faaliyet gösteren Sembol İnşaat tarafından Orta Asya’daki en büyük ve modern tren istasyonu projesini hayata geçirildi. 200 bin metrekare alanda yer alan tren istasyonu inşaatı 3 yıl sürdü.Kazakistan’ın inşaat sektöründe önemli projelere imza atan Sembol İnşaatın kurucularından ve Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Orta Asya’daki en büyük ve modern tren istasyonu projesini hayata geçirdiklerini söyledi. 


Tamince, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 200 bin metrekare alanda yer alan tren istasyonu inşaatının 3 yıl sürdüğünü belirterek, “Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Orta Asya’daki en büyük ve modern tren garı, şehrin gelecekteki 20-30 yıllık ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçüde bir bina.” ifadelerini kullandı.


Kazakistan piyasasında 15 yıldır hizmet verdiklerini söyleyen Tamince, ülkede yabancı yatırımlara teşvik ve vergi imkanlarının sağlandığını belirtti.


Tamince, “Türk iş adamlarının buraya vizesiz seyahat etmesi, burada rahat çalışması, oturma izni alabilmesi bizim için önemli. Kazakistan,1991’den beri Türk iş adamlarına ciddi anlamda fırsatlar sundu. Biz de elimizden geldiği kadar en iyisini üretmeye gayret gösteriyoruz.” dedi.


- İstasyona cumhurbaşkanından ziyaret 


Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, inşaatı tamamlanan ve günde 35 bin yolcu geçirme kapasitesine sahip tren istasyonunu ziyaret etti.


Cumhurbaşkanı Nazarbayev, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin “Nurlı Jol” kalkınma projesi kapsamında hayata geçirildiğine işaret ederek, istasyonun eski Sovyet devletlerinde benzeri olmayan tek istasyon olduğunu vurguladı.
AA