Çukurova Balkon

Senegal'i Türk müteahhitleri inşa ediyor!

Senegal'i Türk müteahhitleri inşa ediyor! Senegal'i Türk müteahhitleri inşa ediyor!

Türk firmaları tarafından inşa edilen havalimanı, kongre merkezi, spor kompleksi, otel ve fuar merkezleri ile Senegal'in başkenti Dakar, Afrika kıtasında yıldızı oldu.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


İnşaat alanında yaptıkları yatırımlarla bölgenin kalkınmasına önemli katkı sağlayan Türk iş adamları, Senegal'i yeniden inşa ediyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Senegal'de Türk firmalarının ilk olarak tamamladığı büyük yatırım, Dakar'ın Diamniadio bölgesindeki Uluslararası Abdou Diouf Kongre Merkezi oldu. İnşaatı 2013'te üstlenilen proje, 80 milyon avroya mal oldu ve 11 ayda tamamlandı. Abdou Diouf Kongre Merkezi'nin yapı malzemelerinin yüzde 70'i Türkiye'den getirildi.

Türk firmalara teklif

Dakar'daki ilk büyük Türk yatırımı, birçok ülke liderleri tarafından beğenildi. Frankofon 2014 Zirvesi'nin gerçekleştiği Kongre Merkezi'ne gelen ve beğendiği binanın Fransız müteahhitler tarafından yapıldığını sanan eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yapının Türk yatırımı olduğunu öğrendiğinde şaşkınlığını gizleyemedi. Zirveye katılan bazı liderler de firmaya kendi ülkelerinde benzer yapılar inşa etmesini teklif etti.

Kongre merkezi, otel ve fuar merkezi kompleksi

Türk şirketleri Diamniadio'daki Kongre Merkezi'nin yanında 2016'da lüks bir otelin yapımını üstlendi. Beş yıldızlı, 152 odalı otel 1 yılda tamamlanıp hizmete açıldı. Otel, kent merkezinden havaalanına giden yol üzerinde, Kongre Merkezi'nin yanında inşa edildi. 

Otel, kent merkezinden havaalanına giden yol üzerinde, Kongre Merkezi'nin hemen yanında hayata geçirildi. Aynı yıl üstlenilen projelerden, 15 bin kişilik Dakar Arena Kapalı Spor Salonu'nun inşaatı da 10 ayda bitti. Dakar Arena, Ağustos ayında hizmete açıldı. 

Kongre Merkezi'nin yanında inşa edilen Türk yatırımı 20 bin metrekarelik Fuar Merkezi ise Kasım ayında hizmete girdi. 110 milyon dolara inşa edilen Uluslararası Hal Merkezi ve tır parkının açılışı ise gelecek ay gerçekleşecek. 

Türk şirketleri, 2022'de düzenlenecek 4. Yaz Gençlik Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak Dakar'a olimpik yüzme havuzu, 50 bin seyirci kapasiteli olimpik stadyum ve uluslararası standartlara uygun otel inşa edecek. Tesislerin inşaatı ise kısa sürede başlayacak.

Türk firmaları, Senegal'de bugüne kadar bir kısmı tamamlanan, bir kısmı halen devam eden 775 milyon dolar değerinde 29 projeyi hayata geçirdi. Senegal'in Acil Kalkınma Planı'nın 2. fazında Türk iş adamlarının özellikle inşaat ve maden alanında gerçekleştireceği yatırımların önemli yer tuttuğu kaydediliyor.

Yatırımlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da dikkatini çekti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) 2018 Mali Genel Kurulunda Senegal'in başkenti Dakar'da Türk şirketleri tarafından yapılan yatırımlardan bahsetti. 

Türk müteahhitlerin Afrika'dan Rusya'ya, Kazakistan'dan Balkanlar'a çok geniş bir coğrafyada önemli projeleri inşa ettiğini söyleyen  Erdoğan, "Senegal'in başkenti Dakar'a gidiyorsunuz, sizi orada Türk müteahhitlerin yaptığı Batı Afrika'nın en modern havalimanı karşılıyor. Yeni, muhteşem bir kapalı spor salonu yaptılar. Tüm Afrika'ya ses verecek. Bunları artık Türkiye ve Türk yapıyor. Havalimanını, kapalı spor salonunu, yollarını alt ve üstyapısıyla yapıyor." diye konuştu.