Seyrantepe`de pazarlık cuma günü

Seyrantepe`de pazarlık cuma günü

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin Şişli Ayazağa'da bulunan turizm ve ticaret imarlı arsa için yaptığı ihalede verilen tekliflerle ilgili dosya incelemeleri sürüyor.

Emlak Konut GYO'nun Ataşehir'deki merkezinde 14 Şubat 2008'de gerçekleştirilen ihalede, 9 teklif alınmıştı. En yüksek teklifi 450 milyon YTL ile Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum'un şirketi Limitless ve Alke İnşaat'tan oluşan ortak girişim grubu vermişti.


Limitless-Alke İnşaat Ortak Girişiminin Emlak Konuta önerdiği gelir 90 milyon YTL olurken, ihalede 276 milyon YTL teklif veren Ağaoğlu Şirketler Grubuna bağlı Akdeniz İnşaat ise 104 milyon 880 bin YTL ile Emlak Konuta en yüksek şirket payı gelirini sunmuştu. Emlak Konuta önerilen en yüksek oran da yüzde 40 ile Torun Yapı-Torun Pazarlama Ortak Girişiminden gelmişti.


Toplam hasılat, şirket payı toplam geliri ve şirket payı gelir oranı dikkate alınarak 29 Şubat cuma günü ikinci teklifler alınacak. İlk tekliflere göre ikinci oturumu gerçekleştirilecek ihaleye, şartları ve teklifi yeterli görülen firmalar yeniden fiyat oluşturmak ve açık artırma yapmak için çağrılacak.


Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak spor kompleksinin (Seyrantepe Projesi) yakınında yer alan arsayla ilgili ihalenin ikinci oturumuna Limitless-Alke İnşaat Ortak Girişimi, Akdeniz İnşaat, Artaş İnşaat-Doğu İnşaat Ortak Girişimi, Teknik Yapı, Torun Yapı-Torun Pazarlama Ortak Girişimi, Kervan İnşaat-Muzaffer Oflaz-Trans-Of Ulusal Nakliyat Ortak Girişimi ve Gülyapı İnşaat'ın katılması bekleniyor.


TOKİ ve Emlak Konutun satış mevzuatı gereği açık artırmaya GYO'lar kabul edilmediği için ikinci oturuma çağrılacak firmalar arasından Albayrak Turizm-Albayrak GYO Ortak Girişimi ve Makro Yapı-Global Yatırım-Pera GYO Ortak Girişimi çıkarıldı.


İkinci oturuma katılma hakkı elde eden firmalara Emlak Konut tarafından yazı gönderilirken, yine şirketin Ataşehir'deki merkezinde yapılacak açık artırmada da, firma ve ortak girişimlerden yüzde 40 oran ve 104 milyon 880 bin YTL üzerinden şirket payı istenmesi bekleniyor.


Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teklifler arasında en yüksek oranın yüzde 40 ve Emlak Konuta önerilen en yüksek gelirin de 104 milyon 880 bin YTL olduğunu hatırlatarak, "Çıtamız, yüzde 40 oran ve 104 milyon 880 bin YTL üzerindeki şirket payı şeklinde olacak. Toplam hasılatın 450-500 milyon YTL, gelirin de 180-200 milyon YTL olmasını bekliyoruz" diye konuştu.


Demiröz, brüt arsa alanı 46 bin metrekare, net arsa alanı 29 bin 640 metrekare, inşaat alanı ise 92 bin metrekare olan arsa için ikinci oturumda tüm firmalardan teminatı 104 milyon 880 bin YTL'ye çıkarmalarını isteyeceklerini da ifade ederek, "Bizim için önemli olan şirket payı" dedi.


Ayazağa'daki arsa için düzenlenen satış karşılığı gelir paylaşımı ihalesinde, Limitless-Alke İnşaat Ortak Girişimi 450 milyon YTL, Akdeniz İnşaat 276 milyon YTL, Artaş İnşaat-Doğu İnşaat Ortak Girişimi 260 milyon YTL, Albayrak Turizm-Albayrak GYO Ortak Girişimi 184 milyon YTL, Teknik Yapı 167 milyon YTL, Torun Yapı-Torun Pazarlama Ortak Girişimi 165,6 milyon YTL, Kervan İnşaat-Muzaffer Oflaz-Trans-Of Ulusal Nakliyat Ortak Girişimi 156,4 milyon YTL, Makro Yapı-Global Yatırım-Pera GYO Ortak Girişimi 100 milyon YTL ve Gülyapı İnşaat 80 milyon YTL teklif vermişti.


İhalenin, "Emlak Konut GYO A.Ş Gayrimenkul Satış, Kiraya Verme ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği"ne uygun olarak açık ihale (pazarlık-açık artırma ve kapalı zarf teklif alma) usulüne göre iki oturum halinde yapılacağı açıklanmıştı.


-MECİDİYEKÖY'DEKİ ESKİ LİKÖR FABRİKASI ARAZİSİ-


Emlak Konut GYO, Mecidiyeköy'deki eski likör fabrikası arazisinin ihalesi için de önümüzdeki günlerde gazetelere ilan verecek. Açık artırma yöntemiyle noter huzurunda yapılacak ihale, önümüzdeki ayın başında Emlak Konutun Ataşehir'deki merkezinde gerçekleştirilecek.


Ali Sami Yen Stadının yanındaki yaklaşık 24 bin metre karelik arazi ile ilgilenenler arasında Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesini Alke İnşaat ile birlikte kazanan Eren Talu'nun da bulunduğu bildirildi.


Vedat Demiröz, 3 emsalden oluşan ve 100 bin metrekare inşaat alanı bulunan arazi ile ilgilenen çok sayıda yerli ve yabancı firma bulunduğunu ifade ederek, arazinin ihalesine de büyük ilgi olmasını beklediklerini, ilk ihalede başarılı olunmaması halinde gelir paylaşımı yöntemine dönebileceklerini söyledi.


Arazi için 280 milyon YTL artı KDV şeklinde bir muhammen bedel tespit edeceklerini, beklentilerinin ise KDV hariç 300 milyon YTL'nin üzerinde olduğunu belirten Demiröz, arazide iş merkezleri, rezidans, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültürel tesisler, lokanta, yönetim binaları, banka ve finans kurumlarının yer alabileceğini hatırlattı.


Arazinin satışından elde elde edilecek gelirin, Konut Edindirme Yardımı (KEY) geri ödemelerinde kullanılması planlanıyor.


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, geçtiğimiz günlerde Gelir İdaresi Başkanlığınca TOKİ'ye devredilen Şişli'deki Tekel Likör ve Konyak Fabrikasının da bulunduğu 23 bin 711 metre kare yüzölçümlü alana ilişkin plan tadilatını onaylamıştı.


YILDIZ TAŞDELEN ERLİ