28 / 05 / 2022

Sign of the City Awards’da finale doğru!

Sign of the City Awards’da finale doğru!

Gayrimenkul ve inşaat sektörüne farklı değerler katarak 6. yılına gelen Sign of the City Awards (SotCA) yarışmasında büyük finale yaklaşılıyor. SotCA, 100’ü aşkın başvuru alarak 2019'da da büyük ilgi gördü.Sektörün önde gelen marka, kurum, STK üyeleri ve akademisyenlerden meydana gelen yarışma jürisi İstanbul Ticaret Odası ev sahipliğinde 27-28 Kasım 2019 tarihlerinde bir araya gelerek yapılan başvuruları masaya yatırdı. Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk ve World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan başkanlığındaki jüri, finale kalan projeleri tek tek yaptıkları canlı bağlantılarla proje sorumlularından dinledi, tartıştı ve oylamaya açtı. Büyük bir titizlikle her proje üzerinde durulan toplantılardan sonra jüri ödül sahiplerini belirledi.

Sign of the City Awards’da finale doğru!

“Mimari Kaliteyi Artırmaya Teşvik Eden Başvurular Aldık”

Prof. Dr. Güzin Konuk, başvuru ve değerlendirme sürecinde özellikle yeni kategorilerde pozitif bir hareketlilik yaşadıklarını dile getirdi. Konuk, “Bu seneki ekibin de gücüyle yeni kategorilerde hareketli bir ortamın oluştuğunu gördük. Yerel yönetimlerin öne çıktığı projeler oldu. Kamunun geri dönüşlerinin olduğunu görmek bizi mutlu etti. En güzel gelişmelerden biri de sosyal yarar projelerinde çoklu başvurular olmasıydı. Seçim yapmakta zorlandık” dedi. Konuk “Bu yarışmada mimari kaliteyi de hareketlendirmek, yenilikçi ve yaratıcı görüşleri canlandırmak istiyorduk. Altıncı yılımızda bunu başardığımızı görüyoruz. Yeşil mahallelerde artış, mimari yaratıcı fikirlerin yarışmaya yansıması gibi alanlarda pozitif hareketler gözlemledik” dedi.

 

Sign of the City Awards’da finale doğru!

“Yerel Yönetimlerin Başvuruları Önemli”

Prof. Dr. Suha Özkan ise sektörün zor bir süreçten geçtiği 2019 yılında Sign of the City Awards’a başvuru yapan çok sayıda nitelikli proje olduğunu söyledi. Özkan şöyle konuştu; “Bu yıl özellikle yerel yönetimlerin aktif olarak katılımı önemliydi. Yerel yönetimler doğrudan doğruya halka karşı sorumlu kurumlar olduğu için yaptıkları projeler daha geniş kitleye ulaşıyor”.

 

Sign of the City Awards’da finale doğru!

 

“RE360 Gayrimenkul Buluşması ile Sinerji Yaratacak”

JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş, jürinin değerlendirmelerini yaparken hassasiyet gösterdikleri konuları ele alarak, “Projeler arasında farklılaşmayı yakalamak adına bir yandan ticari başarı gözetirken bir yandan çevreye ve yeşile duyarlı projeleri öne çıkarmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Yarışmanın finalinin, sektörün prestijli buluşma platformu RE360 Gayrimenkul Konferansı kapanışında yapılmasının önemiyle ilgili de konuşan Alkaş, “İki organizasyonun birleşmesi çok yararlı ve sinerji oluşturacak bir gelişme. Sektördeki etkinlikleri ne kadar cazip hale getirirsek ve ne kadar güçlü bir birliktelik ortaya koyabilirsek o kadar yankı uyandırırız.” diye konuştu.

2020 yılının gayrimenkul sektörü adına geçtiğimiz yıllara oranla daha iyi geçeceğine inandığını belirten Alkaş, “Gelecek yıl 2019’dan daha iyi olacak beklentisindeyiz. Ekonomik olarak çıkış yapacağımız bir dönem olacaktır. Özellikle dış pazarlarda Türkiye’nin tanıtımı daha fazla yapıldıkça iç pazarda da hareketliliği yakalayacağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sign of the City Awards’da finale doğru!


“Mimari Nitelikte Yeni Yaklaşım Getirecek”

Jüri üyelerinden Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Önder Kaya yarışmanın sektör açısından önemiyle ilgili konuşarak, “Nitelikli bir yapı stoğu oluşturmak adına yarışmanın sektörün geleceğine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Mimari nitelik ve genel kent tartışmalarına yarışma yeni yaklaşımlar getirecektir. SotCA, kentle uyum içindeki yapılar konusunda farkındalık oluşturuyor” diye konuştu.

Hürriyet’in öncülüğünde Emlak Konut’un katkılarıyla ve EY Türkiye’nin stratejik ortaklığıyla yapılan Sign of the City Awards’a değer bulunan projeler 11 Aralık 2019 tarihinde, ALKAŞ tarafından dgerçekleştirilen RE360 Gayrimenkul Buluşması kapanışında düzenlenen ödül töreni ile açıklanacak.