Sigorta sektörü 5 kat büyüyebilecek güçte

Sigorta sektörü 5 kat büyüyebilecek güçte

Hazine Müsteşarlığı denetimindeki Doğal Afet Sigorta Kurumu'nun yönettiği Zorunlu Deprem Sigortası'nda poliçe sayısının 3.4 milyona çıkarılması planlanırken, 5 kat büyüme potansiyeli olduğu belirtildi

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, Türkiye'nin 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından başlattığı doğal afet sigortası uygulamasının Dünya Bankası tarafından diğer ülkelere örnek gösterildiğini belirterek, "Sigortacılık sektörünün ülkemizde inanılmaz, en az 4-5 kat büyüme potansiyeli var" dedi.Türkiye'de sigortacılık sektörünün geldiği noktayı değerlendiren Hazine Müsteşarı Çanakcı, geçen yıl sonu itibariyle prim üretiminin 12 milyar YTL'ye yaklaştığını bildirdi.

POTANSİYEL BÜYÜK

Prim üretiminin milli gelire oranının 1990'da yüzde 0.62 düzeyindeyken, 2006 sonunda yüzde 1.7'ye, 2007 sonunda da bunun bir miktar üzerine çıktığını anlatan Çanakcı, şu bilgileri verdi:

"AB ile karşılaştırıldığında bu oran hala çok düşük. AB ortalaması yüzde 8.4 iken, Türkiye'deki yüzde 2'ye yaklaşan oranlar, potansiyelin çok gerisinde kalındığını gösteriyor. Türkiye gibi yüzde 6-7 büyüme potansiyeli olan bir ülkede sigorta prim üretiminin milli gelire oranının yüzde 8'e çıkması gerekir. Veriler Türkiye'de inanılmaz derecede, bugünkünün 4-5 katı bir potansiyel olduğunu gösteriyor." Hazine Müsteşarı Çanakcı, 2003 sonunda başlayan bireysel emeklilik sisteminin çok hızlı büyüdüğünü belirterek, gelinen noktada 1.5 milyon katılımcı ile 4.7 milyar YTL'ye yakın fon büyüklüğüne ulaşıldığına dikkati çekti.

DASK ÖRNEK GÖSTERİLİYOR

DASK'ın kamu-özel sektör işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu kaydeden Çanakcı, denetimin kamuda, primlerin toplanması ve kullanılmasının ise özel sektörde olduğunu ifade ederek, "Yurt dışında katıldığım toplantılarda DASK sisteminin dünyada örnek gösterildiğini gördüm. Özellikle Dünya Bankası tarafından bir çok ülkeye örnek gösteriliyor" dedi.

Potansiyel için tanıtım şart

Eylül 2000'den bu yana faaliyet gösteren DASK'ın 191 depremde 9 bin 885 hak sahibine 19 milyon YTL ödeme yaptığını vurgulayan Çanakcı, şöyle devam etti: "Ödemeler 15 gün gibi kısa bir sürede yapılıyor. 100 YTL civarında ödemeye karşılık 110 bin YTL'ye varan teminatı satın almak mümkün. Deprem sigortası zorunlu olmadan önce 500 bin olan poliçe sayısı, Şubat 2008 itibariyle 2 milyon 678 bin adede ulaştı. Bu mevcut konut sayısının ancak yüzde 20'sine denk geliyor, geriye daha yüzde 80 potansiyel var demek ki.. Zorunlu deprem sigortasında 2008'deki hedef, poliçe sayısını 3.4 milyona çıkarmaktır." Çanakcı, DASK'ta potansiyeli değerlendirmek için daha çok tanıtıma ihtiyaç olduğunu belirterek, İstanbul'da başlayıp Ankara'da devam eden tanıtım toplantılarının bundan sonra Anadolu'nun çeşitli yerlerinde tekrarlanacağını sözlerine ekledi.

ALİ BERAT MERİÇ / YENİŞAFAK

pus