Silivri kentsel dönüşüme hazır mı?

Silivri kentsel dönüşüme hazır mı? Silivri kentsel dönüşüme hazır mı?

İBB Şubat ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, deprem öncesinde alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.İBB Şubat ayı Meclis Toplantısı’nın birinci oturumu gerçekleştirildi. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz toplantıda açıklamalarda bulundu. Başkan Volkan, olası deprem öncesinde alınması gereken önlemler hakkında konuştu.

Silivri Belediyesi’nde yer alan habere göre; Silivri Belediye Başkanı ve MHP Grup Başkanı Volkan Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şubat ayı Meclis Toplantısı’nın birinci oturumunda söz aldı. Gündeme yönelik birçok konuyu aktaran Başkan Yılmaz; Elazığ depremi, Van Bahçesaray’da yaşanan çığ felaketi, uçak kazası, Amerika’nın sözde Barış Planı, Yunan milletvekilinin Türk Bayrağına yönelik çirkin saldırısı, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın haddini aşan sözleri, Misak-ı Milli kararlarının 100.yıl dönümü konularına değindi. Türkiye’nin güveliği için görev yaparken şehadet şerbetini içen Mehmetçiğimize rahmet dileyerek sözlerine başlayan Başkan Yılmaz, İstanbul’da riskli binaların kentsel dönüşüme tabi tutulmasına dikkat çekti.

Başkan Yılmaz: “Deprem konusunda bütün halde hareket edilmeli”

MHP Grubu adına konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, kentsel dönüşüme yönelik hatırlatmalar yaptığı açıklamasında, arama-kurtarma çalışmalarında eşgüdümlü yürütülmesi için işbirliğine davet etti. Deprem konusunda İstanbul’un civar illeri ile ortak çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu:

“Hem Silivri Belediye Başkanı olarak, hem de MHP Grubu adına her konuşmamda deprem konusu öncelikli konumuz oluyor. Öncelikle 24 Ocak’ta meydana gelen merkez üssü Elazığ ili Sivrice ilçesi olan depremde 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu deprem bize bir gerçeği daha hatırlattı; ‘Türkiye'nin büyük bir deprem kuşağında yer alıyor ve her an Türkiye’nin birçok yerinde yıkıcı depremler olabilir.’ Özellikle Ege bölgesinde birçok orta derecede depremi yaşadık. İstanbul’da yaşanması muhtemel olan ve tüm bilim insanlarının kabul ettiği bir depreme ne kadar hazırlıklıyız sorusunu bir kez daha kendimize sormamız gerektiğini düşünüyorum. Binalarımız bu depreme ne kadar hazır? Kentsel dönüşümün neresindeyiz? 17 Ağustos 1999 depreminden sonra, kentsel dönüşüm ve kötü bina stokunun yenilenmesi ile ilgili neler yaptık, neler yapamadık? İstanbul’da yaşanacak yıkıcı bir depremin sonuçları her açıdan felaket olacağı hepimizin malumu. Hem ekonomik, hem sosyal, hem siyasal hem de psikolojik bir çöküntü yaratabilecek bir depreme hazırlıklı olmalıyız. En önemli konulardan birisi de bizler yaşanacak bir deprem sonrasında arama-kurtarma çalışmaları ve deprem sonrasında barınma, su ve aş ihtiyacını, arama kurtarma ekiplerinin ne kadar hazır olduğunu ve bu konuda ilçe belediyelerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, merkezi hükümetimizin ve esasında en önemlisi civar illerdeki arama kurtarma ekipleri ile bir eşgüdüm, bir plan, bir program var mı? Bunu da oturup bir masa etrafında konuşmalıyız. Bir deprem yaşandığında o kentteki insanlar önce çocuklarının nerde olduğunu, eşlerinin nerde olduğunu ve birbirlerini bulma noktasında bir arayışın içine giriyorlar. Hiç kimse bir enkazın altından bir başkasını kurtarmayı düşünmüyor. Onun için biz İstanbul’a yakın illerle bu konuyu etraflıca konuşmalıyız. Yine bu planların birbirleri ile örtüşmesi gerekiyor. Ayrıca İstanbul depremi ile ilgili yapılacak çalışmalara hız verilmeli. Biz Silivri ilçesi olarak İstanbul’da Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığımızla üç adet toplantı yaptık, faydalı toplantılar oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerin bir bütün halinde hareket etmesi gerekiyor. Sayın Belediye Başkanımıza seçim öncesi yapmış olduğu deprem ve doğal afetler vaatlerini hatırlatmak istiyorum. 1 yılda 20.000, 5 yılda 100.000 binanın yenileneceği söylenmişti. Yine Kentsel Dönüşüm Stratejik Belgelerin bir yıl koordinasyonunun yapılacağı, 5 yıl içinde tamamının bakanlığa teslim edileceği vurgulanmıştı. Bir de vatandaş katılımlı Kentsel Dönüşüm İşbirliği Masası İBB’de devreye sokulacaktı. Bunların yapılıp yapılmadığının takipçisi olacağımızı bilmenizi isteriz.”

Silivri Belediye Meclisi yarın toplanıyor!