Silivri'de 47 milyon TL'ye icradan satılık iki arsa!

Silivri'de 47 milyon TL'ye icradan satılık iki arsa!

Silivri İcra Dairesi, İstanbul İli, Silivri İlçesi, Alipaşa Mahallesi ve  Mimarsinan Mahallesi'nde yer alan iki adet arsayı toplam  46 milyon 861 bin 795 TL'ye icradan satıyor...


Silivri İcra Dairesi tarafından İstanbul İli, Silivri İlçesi, Alipaşa Mahallesi, Karaağaç Mevkiinde kain, 338 ada, 1 nolu parsel sayılı, 56 bin 853 metrekare yüzölçümlü arsa ve İstanbul İli, Silivri İlçesi, Mimarsinan Mahallesi, Köstemir Caddesi, İdris Sokak 1388 ada, 5 numaradaki arsa toplam 46 milyon 861 bin 795 TL'ye icradan satılıyor.İcra ihalesi 8 Ağustos 2019 tarihinde saat 10:00'da yapılacak. 

İhale ilanı:
T.C.SİLİVRİ İCRA DAİRESİ
2018/605 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri :İstanbul İli, Silivri İlçesi, Alipaşa Mahallesi, Karaağaç Mevkiinde kain, 338 ada, 1 nolu parsel sayılı, 56.853,10 m2 yüzölçümlü, “Arsa” vasfı ile ana taşınmaz olarak kayıtlı gayrimenkulün tamamı, 338 ada, 1 Nolu Parsel 56.853,10 m2 alanlı olup “Arsa” vasıflıdır. 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda kısmen “Sosyal Tesis Alanında” kısmen “Yol”, kısmen de “Ticaret + Konaklama Tesis Alanında” kalmaktadır. 10. İdare Mahkemesinin kararı ile 12 m’lik yol iptal edilmiş olup, plan tadilatı yapılması gerekmektedir. Yapılaşma şartları Emsal:1.50’dir. Parsel üzerinde herhangi bir yapı bulunmamaktadır. Parsel sınırları komşu parsel sınırları ve yol ile bellidir. Cepheli olduğu Sadi Sokak ve Özer Şenay Sokak mahallinde henüz oluşturulmamıştır. Hafif eğimli bir topoğrafik yapıya sahiptir. Parsel zemini tabi toprak ve bitki örtüsü ile kaplıdır. Parsel konum olarak, Kazım Karabekir Caddesi ile bağlantılı Mihir Sokağa cepheli olup Mektebim Okulunun yanında bulunmaktadır. D-100 Karayolunun kuzeyinde bulunup 1,1 km mesafededir. Yakın çevresinde Silivri Yeni Sanayi Sitesi, Mektebim Okulu, sanayi yapıları ve boş parseller bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım yapılabilmektedir.
Yüzölçümü : 56.853,10 m2
İmar Durumu : İstanbul İli, Silivri İlçesi, Alipaşa Mahallesi, 338 ada, 1 nolu parsel, 17.04.2013 tasdik tarihli, Alipaşa Güneyi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda, kısmen “Sosyal Tesis” Alanında, kısmen “Yol” alanında, kısmen de “Ticaret + Konaklama Tesisi” alanında kalmakta olup, Emsal:1.50 minimum ifraz şartı:4000 m2, minimum cephe şartı 40 m, çekme mesafeleri; ön:10m, yan:10m, arka:10m olarak yapılaşma koşulu bulunmaktadır. plan notuna göre bu alanlarda; Bölgesel ve Kentsel Nüfusun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ticaret, hizmet ve turizm-konaklama fonksiyonlarının yer alacağı alanlardır. Bu alanlarda ticari hizmet veren yapılar, ofis-büro, kullanımları, lokanta, çarşı, banka vb. yapılar ile eğlenme, dinlenme, tatil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik konaklama ve pansiyon kullanımları yer alabilir. Ancak parselin içerisinden geçen 12 m’lik imar yolu 10. İdare Mahkemesinin 2014/72 Esas sayısı, 2015/52 sayılı kararı ile iptal edilmiş olduğundan söz konusu parsel şu anda 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda plansız alanda kalmaktadır. Parsel maliki tarafından 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı yapılmadan parsele imar durumu verilememektedir.
Kıymeti : 38.660.108,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. lehine 1. 2. ve 3. Derecelerden ipotek ve takip şerhleri, Tümray Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti. lehine 4. Dereceden ipotek, Gökhan ŞIKRAK lehine 5. Dereceden ipotek ve düşünceler kısmında Ahmet POLAT: Mustafa Oğlu’na temlik etmiştir, Pensa Plastik Pencere Kapı San. ve Tic. A.Ş. lehine 6. Dereceden ipotek, UCM Kompozit Yapı Malzemeleri San. Tic. A.Ş. lehine 7. Dereceden ipotek, Kas Plastik San. ve Tic. A.Ş. lehine 8. Dereceden ipotek ve bu kayıtla ilgili takip şerhi, Memduh Cihangir lehine 9. Dereceden ipotek, Işık Perde Rayları San. ve Tic. A.Ş. lehine 10. Dereceden ipotek, Kompen PVC Yapı ve İnş. Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. lehine 11. Dereceden ipotek ve bu kayıtla ilgili takip şerhi, Uzunoğlu Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti. lehine 12. Dereceden ipotek, Işılplast Plastik San. ve Tic. A.Ş. lehine 13. Dereceden ipotek, Günışığı İnş. Makina Enerji Plastik Mühendislik San. ve Tic. A.Ş. lehine 14. Dereceden ipotek, Oskar Uluslararası Nakliyat ve Tic. Ltd. Şti. lehine 15. Dereceden müşterek ipotek, Pelitoğlu Plastik Hammadde Mobilya ve İnş. San. Tic. A.Ş. lehine 16. Dereceden müşterek ipotek, 5 adet icrai haciz şerhi, 5 adet ihtiyati haciz şerhi ve 1 adet “İflas Şerhi” kayıtları bulunmaktadır. Ayrıca tapu kaydında ve dosyasında mevcuttur.
1. Satış Günü : 08/08/2019 günü 10:00 - 10:10 arası
2. Satış Günü : 03/09/2019 günü 10:00 - 10:10 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Adalet Sarayı SİLİVRİ / İSTANBUL
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : İstanbul İli, Silivri İlçesi, Mimarsinan Mahallesi (eski P. M. Paşa Mah.), Köstemir Caddesi, İdris Sokak, No:1/1’de kain, 1388 ada, 5 no ile kayıtlı “Arsa” niteliğindeki parsel ve üzerinde mevcut olan yapının tamamı,1388 Ada, 5 Nolu Parsel, Ana Gayrimenkul :6.517,35 m2 alanlı olup “Arsa” vasıflıdır. 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda Emsal:1.50 yapılaşma şartı ile “Üst Merkez Tesis Alanında” kısmen de “Yol” alanında kalmaktadır. İfraz şartı 5000 m2dir. Parsel üzerinde tek katlı yapı, komşu parsel tarafından kullanılan gaz tankeri, muhtelif sayıda sınır ağacı bulunmaktadır. Parsel çevresi tel çit ile çevrili olup, parsel girişinde otomatik sürgülü kapı bulunmaktadır. Düz topoğrafik yapıya sahiptir. Parsel zemini, kısmen stabilize olup kısmen tabi toprak ve bitki örtüsü ile kaplıdır. Taşınmaz konum olarak, Silivri Merkezden Gümüşyaka İstikametince Piri Mehmet Paşa Tem Bağlantı yolunu 1,5 km geçince sağ tarafta ve D-100 Karayolunun 200 m kuzeyinde, Yapkim’ in önünde yer almaktadır. Yakın çevresinde Özel Medical Park Hastanesi, Silivri Belediyesi Kamyon Garajı, Elmas Residence ve boş parseller bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım D-100 Karayolundan rahat yapılmaktadır. Parsel D-100 Karayolu kuzey yan yoluna 2. Parsel konumundadır.
Parsel Üzerindeki Yapı :78,00 m2 brüt alanlıdır. Tek katlı olarak kâgir sistemde inşa edilmiştir.1 adet oda, mutfak ve Wc hacimlerinden oluşmaktadır. Depo ve yatakhane amaçlı kullanılmaktadır.
Malzeme özelliği olarak ;Yerleri betonarme, duvarlar ve tavan plastik boyalıdır. Mutfak dolapları suntalam, tezgah laminattır. İç kapılar amerikan panel, pencereler ve giriş kapısı PVC doğramadır.Dış cephesi düz sıva üzeri boyalıdır. Kalorifer tesisatı bulunmamaktadır. 2. Sınıf malzeme özelliklerine sahiptir.
Yüzölçümü : 6.517,35 m2
İmar Durumu : İstanbul İli, Silivri İlçesi, Mimarsinan Mahallesi ( Eski Piri Mehmet Paşa Mahallesi ), 1388 ada, 5 nolu parsel, 17.04.2013 tasdik tarihli, Alipaşa Güneyi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında kısmen “Yol”, kısmen de Emsal:1.50 yapılaşma şartı ile “Üst Merkez Tesis Alanında” kalmaktadır. İfraz şartı:5000 m2dir.Parsel cephesi:40 m, parsel derinliği 50 m’den az olamaz.Ön, yan ve arka bahçe mesafeleri 10 m’den az olamaz. Yapı yüksekliği 35,50 m’yi ve 10 katı aşamaz. Bu alanlarda tüm hizmet birimleri, iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, motel vb. konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültür tesisler, lokanta, restoran gibi hizmete yönelik kullanımlar, yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi fonksiyonlar yer alabilir
Kıymeti : 8.201.687,50 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. lehine 1. Dereceden ipotek ve takip şerhinin yanı sıra, Platin Isı Makine Mühendislik Taah. ve Tic. Ltd. Şti. lehine 2. Dereceden ipotek, 5 adet ihtiyati haciz şerhi, 4 adet icrai haciz şerhi ve 1 adet “İflas Şerhi” kayıtları bulunmaktadır. Ayrıca tapu kaydında ve dosyasında mevcuttur.
1. Satış Günü : 08/08/2019 günü 10:30 - 10:40 arası
2. Satış Günü : 03/09/2019 günü 10:30 - 10:40 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Adalet Sarayı SİLİVRİ / İSTANBUL
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/605 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.29/05/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.