Şimdi konut almanın tam sırası!

Şimdi konut almanın tam sırası! Şimdi konut almanın tam sırası!

Mardinli İş Adamları Derneği inşaat sektörünü masaya yatırdı.  Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akku, konut sektöründeki güncel gelişmeleri ve 2020 öngörülerini paylaştı...


Mardinli İş Adamları Derneği (MARİŞ) tarafından, yapılan buluşmada inşaat sektörü masaya yatırıldı. Buluşmada konuşan Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, gayrimenkul ve inşaat sektöründe 2019 yılının ilk 7 ayında yaşanan daralmanın, Temmuz ayının ortalarında yapılan faiz indirimi ile yerini hareketli günlere bıraktığını söyledi. Akkuş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, ağustos ayında yüzde 5.1’lik artışın ardından eylül ayında yaşanan yüzde 15.4’lük artışı genel olarak değerlendirdiğimizde, yılın kalan dönemi için bir artış trendinin başladığını söylemek mümkün. Bu noktada faiz indiriminin etkisiyle kredili satışlarda yaşanan artış çok ileri seviyelere ulaştı. Eylül ayı rakamlarına göre artış, yüzde 410.2 gibi çok büyük bir oran yakaladı. 2019 hedefleri için umutlanmamız gereken çok önemli gelişmeler içerisindeyiz. TÜİK Eylül verilerine göre alınan siparişler ve sektörün istihdam beklentisi yükseliyor. İnşaat sektörü güven endeksi, önceki aya göre yüzde 8,3 artışla son 16 ayın en yüksek seviyesine erişti. Yine geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında 24 bin civarında seyreden yabancı satışlar, bu yılın aynı döneminde 32 bin olarak tezahür etti. Son iki ayda süren artış trendinin yılın geri kalan dönemindeki satışlar için bir kaldıraç etkisi yaratacağına inanıyorum"

"Talepler hızla sıcak satışa dönüşüyor"

Abdülkadir Akkuş, şu ifadeleri kullandı; "Her koşulda sektörde güven duyacağı şirketlerin projelerine yatırım yapmayı tercih eden yatırımcılar, bu süreci bir fırsat olarak görüyor. Artan maliyetlere konut fiyatlarında artışa gidilmemesi, düşen faiz oranı ve uzun vadelendirme seçenekleriyle gelen talepler hızla sıcak satışa dönüşüyor. Hem yatırım hem de oturum odaklı yaklaşan müşteriler, finansal açıdan güçlü ve tecrübeli şirketlerin kapısını çalıyor. İçerisinde bulunduğumuz dönem, 2020 odaklı yeni yatırımlar için de çok önemli bir katkı sağlıyor. Sektörümüzde mevcut konut stoklarının tüketilerek yeni proje inşaatlarına başlanması, ekonomimiz için çok büyük bir potansiyel güç barındırıyor. Bu süreç, bu potansiyelin ortaya çıkarılması için önemli bir itici güç sağlayacak

Akkuş, sözlerini şu cümlelerle tamamladı; "MARİŞ üyelerinin üçte birini oluşturan konut sektöründeki Mardinli girişimciler olarak bizler, 2020 yılında ve sonrasında da tüketim alışkanlıkları ve talepleri istikrar kazanmış orta sınıfı ve bölgesindeki güvenli konumuyla yabancıların ilgisini cezbeden bir ülkede, bu güçlü reel talebe dayanarak yatırımlarımızı sürdüreceğiz" 

"Konut almanın tam sırası"

Buluşmada, Fuzulev'in Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal da konuştu. Yıllar içerisinde FPK (faizsiz, peşinatsız, kefilsiz) sistemiyle birçok alt veorta gelirli aileyi konut sahibi yapan Akbal, Fuzuloto ile başladıkları ülkenin toplumsal dokusu ve tercihleriyle uyumlu bir sistemi konut sektörüne de getirdiklerini söyledi. 

Yıllık 1 milyon konut ihtiyacının olduğu ifade eden Akbal, Yeni Ekonomi Programı'nda büyümenin üzerine kurgulandığı inşaat sektörü için yükseliş ivmesinin olduğunu belirtti. 

Akbal, konut sektörünün speküle edildiği gibi bir "balon" olmadığının altını çizdi ve "Şimdi konut almanın tam sırası. Türk insanı rüşdünü ispatlamış markalı konutlara güvenmeli" dedi.