Sinop Nükleer Santrali anlaşması TBMM'de!

Sinop Nükleer Santrali anlaşması TBMM'de!

Japonya ile yapılacak ve Türkiye'nin 2'nci nükleer elektrik santrali olacak Sinop'taki tesise ilişkin anlaşma, TBMM'ye geldi. Türkiye'de nükleer enerji santraline ilişkin ilk anlaşma, 12 Mayıs 2010'da Rusya ile imzalanmıştı..


Japonya ile yapılacak ve Türkiye'nin 2'nci nükleer elektrik santrali olacak Sinop'taki tesise ilişkin anlaşma, TBMM'ye geldi. TBMM Başkanlığı'na sunulan anlaşmaya ilişkin kanun tasarısının genel gerekçesinde, dünyadaki enerji talebinin her geçen gün arttığına dikkat çekildi. 2035'e kadar dünya enerji talebinin 3'te 1 oranında artacağı belirtilen gerekçede, fosil yakıtların ağırlığını devam ettireceği ancak yeni kaynaklara ihtiyaç duyulacağı vurgulandı. Gerekçede bu kaynakların her an kullanıma hazır bulunmasının yanında "ucuz, çevre dostu ve güvenilir" olması gerektiği de kaydedildi. 


2013'TE İMZALANMIŞTI 

Türkiye'de nükleer enerji santraline ilişkin ilk anlaşma, 12 Mayıs 2010'da Rusya ile imzalanmış ve Akkuyu'da bir santral kurulması için adım atılmıştı. Japonya ile anlaşma ise 3 Mayıs 2013'te imzalanırken, Sinop'ta kurulacak santrali bu ülkenin yapması kabul edildi. Anlaşma kabul edilirse 15 yıl yürürlükte kalacak. 


Sabah