Sinpaş Yapı, Cezayir'de AVM, ofis ve rezidans yapacak!

Sinpaş Yapı, Cezayir'de AVM, ofis ve rezidans yapacak!Ahmet çelik, Sinpaş Yapı'nın 2012'de İstanbul ve Ankara'daki projelerinin yanı sıra bir de yurtdışı projeye başlamayı planladıklarını belirtti


çelik, Projelendirme çalışmalarını sonuçlandırdığımız AVM, ofis ve rezidanslardan oluşacak bu projemizi Cezayir'de gerçekleştireceğiz. Fransa'da yaşayan Cezayirli bir iş adamıyla birlikte yürüttüğümüz ve 144 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projemiz, 180 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek' dedi.

Sinpaş Yapı, 2011 yılında hangi yeni  projelere başladı

Sektörde 37 yıllık tecrübeye sahip bir firma olarak 2011 yılı bizler için başarılı bir yıl oldu. Satışına ve inşasına devam ettiğimiz Antepia, Kelebekia ve Ottomare Suites projelerimizin yanında, bu yıl 3 yeni projemizin lansmanını gerçekleştirdik. Sancaktepe'de 106 konutluk butik bir proje olan ve satışlarını büyük oranda tamamladığımız Kelebekia Premium, istanbul'un en değerli sanayi bölgesi İkitelli OSB'de yer alan İş Modern Ticaret Merkezi ve hızla değer kazanan Sultanbeyli bölgesindeki Liva İstanbul projelerimizin satışlarına bu yıl başladık. Kelebekia, Kelebekia Premium ve Ottomare Suites projelerimizin satışlarını 2011 sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Gaziantep'te devam eden 3 bin 470 konutluk Antepia, Liva istanbul ve iş Modern projelerimizin 2012'de de satışlarına devam edeceğiz.

Avrupa'da süregelen kriz 2012'de  Türkiye'yi etkileyecek mi Gayrimenkul  sektörü krizin etkilerini hissedecek mi

2008 yılında başlayan küresel ekonomik kriz tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiledi ve hızlı gelişimi kesintiye uğrattı. Krizin etkisiyle birlikte yeni ekonomik koşullar ortaya çıktı. Türkiye'de gayrimenkul sektörü de ekonomideki gelişmeler ve kendi iç dinamikleriyle kriz sonrası yeni bir döneme girdi. Bu yeni dönemdeki eğilimlerin, bir önceki dönemden farklı olduğunu söyleyebiliriz. Türk gayrimenkul sektörünün bir değişim sürecinde olduğunu görüyoruz. Son dönemde özellikle Avrupa'yı etkisi altına alan ekonomik krizin Türkiye'yi çok fazla etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Hızla gelişen Türk ekonomisi yere çok sağlam basıyor. Krizlerden geçmiş bir ülke olarak istikrarlı ekonomisiyle bu krizlere son derece hazırlıklı. Bu gelişmelere paralel olarak ekonominin lokomotiflerinden olan gayrimenkul sektörünün de 2012 ve sonrasında ciddi bir yükseliş yakalayacağına inanıyoruz.

Mütekabiliyet yasasının sonuçlandırılması sektörü nasıl etkiler

Mütekabiliyet esası bizim uzun süredir üzerinde durduğumuz ve sektörün gelişmesinde engel olarak gördüğümüz konuydu. Yabancılar İspanya, İtalya, Almanya, İngiltere ve Amerika'da rahatlıkla ev alırken, Türkiye'de mütekabiliyet esası nedeniyle konut alamıyorlar, alanlar da bunu ancak şirket kurarak yapıyor. Antepia projemize talep olmasına karşın komşu ülkelerimize ev satamadık. Konut sektörü için mütekabiliyet yasasının sonuçlandırılması çok önemli. Bu elbette bir süreç alacaktır ama hükümetin attığı bu adımı sektörün gelişimi için çok olumlu görüyorum. Mütekabiliyetin aşılması önümüzdeki yıl konut satışlarına ivme kazandıracaktır.

2012'de İstanbul'da yıldızı parlayacak bölgeler olacak mı

2023'e kadar nüfusu 3 milyon kişi artması beklenen istanbul, gayrimenkul firmalarının markalı konut projeleriyle gelişen yeni bölgeler kazanıyor. Kent merkezinde yaşam şartları ne kadar ağır olsa da çalışma alanları ve sosyal-kültürel donatılara yakınlık sebebiyle alıcıların İstanbul'un merkezinde konut edinme eğilimi devam ediyor. Diğer yandan kentin makro formunu ciddi biçimde değiştirecek Kuzey Marmara Otoyolu, Karayolu Tüp Geçişi, Marmaray, Kartal-Kadıköy ve Sancaktepe-Üsküdar metro hattı gibi ulaşım projeleri de hem konut alımlarını etkilemekte hem de istanbul'un kıyısındaki semtleri merkezi konuma ulaştırmaktadır. Gelecek 10-15 yıl içinde İstanbul'da yeni bölgeler yükselişe geçecek. Bu yerler arasında Kartal, Bakırköy sahil, Sultanbeyli ve Sancaktepe bölgeleri gelişen ve planlı bir şekilde yapılaşan bölgeler olacak.

Ankara'da kentsel dönüşüme başlıyoruz

2012'de yeni başlayacak projeleriniz var mı

Önümüzdeki yıl  Ankara  Oran'da yer alan Güney Park Kentsel Dönüşüm projemizin tanıtımını gerçekleştireceğiz. Bu dev projenin tamamını Sinpaş Yapı olarak biz projelendiriyoruz. Önümüzdeki yıl bir de yurtdışı projemiz olacak. Projelendirme çalışmalarını sonuçlandırdığımız AVM, ofis ve rezidanslardan oluşacak bu projemizi Cezayir'de gerçekleştireceğiz. Fransa'da yaşayan Cezayirli bir işadamıyla birlikte yürüttüğümüz ve 144 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projemiz, 180 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek. 2012'de ticari gayrimenkullerimize de devam edeceğiz. Biri istanbul Kağıthane'de diğeri ise Ankara'da olmak üzere iki ticari gayrimenkul projemizin de tanıtımını yapacağız.

2012'den endişemiz yok

2012'de konut fiyatlarında nasıl bir değişim bekliyorsunuz 2012'den endişemiz yok. Sektörde bir gerileme yaşanacağını düşünmüyoruz. Faiz artışı pazarları daraltacaktır ancak sektörün temel dinamikleri çok iyi. Yeni yılda konut fiyatları artış gösterebilir. Avrupa'nın borç krizi diğer ülkelere de yayılabilir ancak Türkiye'nin bu durumdan ciddi bir zarar göreceğini düşünmüyoruz. Sinpaş Yapı olarak bu konudaki tedbirlerimizi de elbette alıyoruz.

AKşžAM