Sirkeci-Halkalı tren hattında test sürüşü başladı!

Sirkeci-Halkalı tren hattında test sürüşü başladı!İstanbul Ankara yüksek hızlı tren hattına entegre edilmesi için kapatılan, Halkalı-Sirkeci arasında süren banliyö tren hattındaki çalışmalarda sona doğru gelinirken, güzergahta test lokomotiflerinin sürüşü de başladı.


 

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Sirkeci-Halkalı ve Söğütlüçeşme- Gebze arasındaki banliyö hatları, İstanbul  Ankara  arası Yüksek hızlı tren projesine entegrasyon için kapatılmış ve ardından çalışmalar başladı. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, hatta çalışmalar sona doğru gelirken, bu yılın sonunda başlaması ile beklenen hatla ilgili bir ilk de gerçekleşti. Hat boyunca test lokomotifleri denemelerine de başladı. Raylar üzerinde ilerleyen lokomotifler testleri yapılarak, gerekli düzenlemeleri de gerçekleştiriyor.

Marmaray’ın yapılması ile Ankara’dan İstanbul Pendik’e kadar gelen tren yolu  Marmaray  entegrasyonu sayesinde Halkalı’ya kadar uzatılması planlanan güzergahtaki çalışmaların son durumu ve lokomotiflerin test sürüşleri de havadan görüntülendi. Çekilen görüntülerde, Halkalı Sirkeci arasında devam eden banliyö tren hattında test treni güzergahı denetleniyor. İşçiler ise bir yandan rayları dizmeyi sürdürürken bir yandan ise tren yoluna girilmemesi için çitleri örüyor. Güzergah üzerinde bulunan ve Marmara’ya kadar olan istasyonların büyük bir bölümü de tamamlandı.

"2018 SONUNA KALMADAN SİSTEMİN TAMAMINI BİTİRECEĞİZ"


İstanbul’daki banliyö tren hattı çalışmalarının 24 saat aralıksız sürdüğünü belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Ankara yüksek hızlı tren hattına entegre edilmesi için kapatılan, Halkalı Sirkeci arasında devam eden banliyö tren hattı ile ilgili olarak  “2018 sonuna kalmadan sistemin tamamını bitireceğiz. Her iki yakayı da Halkalı’dan Gebze’ye birbiri ile entegre edeceğiz” dedi.