29 / 05 / 2022

Şişecam Düzcam T Buluşmaları'nda iki ünlü mimarı ağırlıyor!

Şişecam Düzcam T Buluşmaları'nda iki ünlü mimarı ağırlıyor!

Bir hafta arayla iki farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Şişecam Düzcam T Buluşmaları’nın ilk konuğu Danimarka merkezli 3XN Architecture’ın kurucusu Mimar Kim Herforth Nielsen oldu. Yenilikçi ürünleriyle yapı sektörüne ivme kazandıran Şişecam Düzcam, “Mimarinin Şeffaf Yüzü” sloganıyla düzenlediği mimarlık etkinliği “T Buluşmaları”nı bu yıl ilk defa online ve global olarak yaptı. Bugüne kadar 4 defa hayata geçirilen ve bu sene iki ayrı etkinliği kapsayacak olan “T Buluşmaları” serisinin ilki T05, 17 Haziran Çarşamba günü Danimarka merkezli 3XN Architecture’ın kurucusu Mimar Kim Herforth Nielsen’ı konuk aldı.

Moderatörlüğünü mimar Bilge Kobaş’ın yaptığı etkinlik mimarlar, tasarımcılar ve yapı sektörü profesyonellerini bir araya getirdi. T05’in konuk konuşmacısı Mimar Kim Herforth Nielsen, T Buluşmaları için hazırladığı sunumunda mimariye bakış açısını ve hayata geçirdiği projeleriyle ilgili deneyimlerini dile getirdi.

Konuşmasına İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill’in “Önce binalara şekil veririz, sonra kendimize” sözüne atıfta bulunarak başlayan Kim Herforth Nielsen dijital tasarım, davranışsal tasarım gibi farklı konulara odaklanan 3XN’de sadece mimarlar değil, psikologlardan antropologlara ve biyologlara kadar çok geniş kesimde farklı rollere yönelik iş imkanı sağladıklarına dikkat çekti. Mimarlıkta önemli olanın bir heykel tasarlamaktan öte insanın gerçekten kullanabileceği binalar tasarlamak olduğunu dile getiren Nielsen “Mimari yapılar insan davranışlarını da şekillendiriyor. Binalardaki farklı kullanım alanları alışkanlıkları, alışkanlıklar da davranışları etkiliyor” diye konuştu.

Şişecam Düzcam T Buluşmaları nda iki ünlü mimarı ağırlıyor!

Bugüne kadar çok sayıda prestijli projeye imza atan Danimarkalı mimarlık ofisi 3XN’nin kurucusu ve yönetici ortağı mimar Kim Herforth Nielsen, 1986'da şirketin kuruluşundan bu yana ofisin arkasındaki yaratıcı güç olarak biliniyor. Ofisin yaratıcı yöneticisi olarak da görev yapan Nielsen, fikirden nihai sonuca kadar 3XN’nin çalışmalarının mimari kalitesi konusunda karar verici konumunda.

3XN’nin bugüne kadar hayat verdiği Sydney’deki Quay Quarter Tower, Kopenhag Arena, The Blue Planet Akvaryumu, Liverpool Müzesi, Kopenhag’daki Ørestad Koleji, Amsterdam’daki Muziekgebouw Konser Salonu, Lozan’daki IOC Genel Merkezi gibi çok sayıda önemli proje, Kim Herforth Nielsen’in imzasına sahip.

The Danish Architectural Association, The Royal Institute of British Architects ve Australian Institute of Architects üyesi olan Kim Herforth Nielsen, uluslararası mimari yarışmalarda jüri üyeliklerinin yanında  dünya çapındaki sanat akademileri ve üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da çalışmalarını sürdürüyor.

Yapı sektörü profesyonellerinin büyük beğenisini toplayan T05 etkinliğinden sonra T Buluşmaları’nın ikincisi 25 Haziran Perşembe günü yapılacak. T06 etkinliğinin konuğu İngiltere merkezli Zaha Hadid Mimarlık’ın yöneticisi Patrik Schumacher olacak.