12 / 08 / 2022

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin zemini mi kaydı?

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin zemini mi kaydı?

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Seyrantepe'deki yeni hastane binasında ‘zemin etüdünün yapılmamasından kaynaklı taban kayması' yaşandığı ve bu sebeple açılmadığı ileri sürüldü...CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni taşıma planları kapsamında açılış tarihi 2018'in sonu olarak hedeflenen Seyrantepe'deki yeni hastane binasının hizmete açılmamasını meclis gündemine taşıdı. 

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre; İstanbul'daki Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin, Seyrantepe’deki yeni binası henüz hizmete alınmadı. 2018'de açılması hedeflenen hastane binasında ‘zemin etüdünün yapılmamasından kaynaklı taban kayması' meydana geldiği ileri sürüldü.

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi nin zemini mi kaydı?

İki sene geçmesine rağmen, binanın yer seçiminin yanlış olduğu ve zemin etüdünün yapılamamasından kaynaklı olarak kayma meydana geldiği iddialarını Zeynel Emre, “Hastanenin yıkılması gündemde mi?” sorusunu sorarak mecliste gündeme getirdi. 

İKİ YIL GEÇMESİNE RAĞMEN AÇILMADI

Tarihi 1899'a dayanan Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi'nin olduğu binanın fiziki şartlarının iyi olmaması sebebiyle taşınma kararı verildiği ve bu doğrultuda biri Seyrantepe'de (ana hizmet binası) diğeri Sarıyer'de (ek bina) olmak üzere iki ayrı binanın yapımına başlandığı ifade edilen önergede, Sarıyer'deki hastane binasının bitirilerek 2018'in ortalarından itibaren hizmete alındığı hatırlatıldı.

Ana hizmet binası olarak planlanan Seyrantepe'deki binanın da aynı yılın sonlarına doğru bitirilip hizmete açılmasının tahmin edildiği ifade edilerek, “Planlanan açılış tarihinin üzerinden iki yılı aşkın süre geçmesine karşın Seyrantepe'deki hastane binası hala hizmete girmiş değildir. Konuyla ilgili yetkili makamlardan herhangi bir bilgilendirme yapılmazken, yer seçiminin yanlış olduğu; zemin etüdünün yapılmamasından kaynaklı bina tabanında kayma olduğu iddia edilmektedir” şeklinde konuşuldu.

Emre, mecliste şu soruları sordu: 

"Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yeni hizmet yeri olarak planlanan Seyrantepe'deki binasının yapım işi kaç liraya ihale edilmiş; ihaleyi hangi firma kazanmış, ihale şartnamesinde binanın tamamlanması için ne zamana kadar süre öngörülmüş ve hangi tarihte inşaatına başlanmıştır?

- Seyrantepe'deki hastane binası hangi tarihte, hangi firma tarafından tamamlanmıştır?

- Seyrantepe'deki hastane binasının hizmete alınamamasının gerekçesi nedir? Ulusal basına yansıyan ‘yer seçiminin yanlış olduğu', ‘zemin etüdünün yapılmamasından kaynaklı bina tabanında kayma yaşandığı' iddiaları doğru mu? Hastanenin yıkılması gündemde mi? Sağlık Bakanlığı, Seyrantepe'deki hastane binasını ne zaman hizmete sokmayı planlamaktadır?"

Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi'nin inşaatında son durum!