Site bahçeleri kiraya verilebilir mi? 

Site bahçeleri kiraya verilebilir mi? 

Bazı site yöneticileri, sitelerin bahçesinin bir bölümünü kiraya verebiliyor. Peki, bu durumda bu işleme karşı site sakinlerinin hakları neler? Takvim Gazetesi'nden Feride Hilal İmal bugünkü köşe yazısında bu sorunun cevabını kaleme aldı.


Site yönetimi, site sakinlerinden izin istemeden site bahçelerinin bir bölümünü kiraya verebiliyor. Yapılan bu işleme karşı site sakinlerinin hakları neler? Takvim Gazetesi'nden Feride Hilal İmal bugünkü köşe yazısında bu sorunun cevabını kaleme aldı. İşte İmal'ın o yazısı...

Site yönetimi sitenin bahçesinin bir bölümünü kiraya vermiş. Bunun için bizden izin istenmedi. Yapılan bu işleme karşı bizim haklarımız nelerdir?

634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 4. maddesine göre ana taşınmaza ait ana duvarlar, avlular, çatılar, bacalar, genel dam terasları her halde ortak yerlerden olup, nitelikleri itibariyle mimari projesinde yer almadığı sürece kat maliki/malikleri tarafından işgal edilip kendi ihtiyaçları için kullanılamaz. Aynı Kanun'un 5711 Sayılı Kanun ile değişik 19. maddesinin ikinci fıkrasına göre ise kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana taşınmazın ortak yerlerinde onarım, tesis ve değişiklik yaptıramaz. Yine Kanunun 45. maddesinde ise ana yapının dış duvarlarının çatı veya damının kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılabilir. Site yönetimi kat malikleri kurulundan oy birliği ile ortak alanın kiralanmasına dair bir karar almadıysa veyahut da usulüne uygun bir karar yoksa bu durumda kat malikleri kurulu kararının iptali ve ortak alana müdahalenin önlenmesi istemi ile dava açabilirsiniz…

Site bahçesi sokak mı?