02 / 12 / 2023

Site kültürü insanları yabancılaştırıyor!

Site kültürü insanları yabancılaştırıyor!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ( TESK ) Genel Başkanı Palandöken, site kültürünün insanları birbirlerine yabancılaştırdığını, yalnızlaştırdığını belirtti.Palandöken 'Site kültürü insanları birbirlerine yabancılaştırıyor, yalnızlaştırıyor.TESK Genel Başkanı Palandöken:"Site kültürü insanları birbirlerine yabancılaştırıyor, yalnızlaştırıyor... Yeni yapılacak olan semt ve mahallelerde sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir grubundan insanların kaynaşacağı, semt sakinleri ile esnafın iç içe olduğu bir şehirleşme hedeflenmelidir"Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, site kültürünün insanları birbirlerine yabancılaştırdığını, yalnızlaştırdığını belirterek, yeni oluşturulacak semt ve mahallelerde sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir grubundan insanların kaynaşacağı, semt sakinleri ile esnafın iç içe olduğu bir şehirleşmenin hedeflenmesini istedi.


Palandöken, yazılı açıklamasında, Türkiye genelinde eski iş yeri ve konutların yıkılarak "kentsel dönüşüm seferberliği" adı altında yeni yerleşim yerleri inşa edildiğini yapıldığını, afetlere karşı dayanıklı konutların üretildiğini anımsatarak, dönüşüm için yıkım yapılan mahallelerde evlerin yanında dükkanların da bulunduğuna dikkati çekti. 


Siteler yapılırken dükkanı yıkılan esnaf için yeni iş yeri düşünülmediğine değinen Palandöken, şunları kaydetti: 


"Site kültürü insanları birbirlerine yabancılaştırıyor, yalnızlaştırıyor. Site kültüründen bıkan insanların tekrar mahalle kültürüne dönmesi kaçınılmaz. Pek çok planlamada insanların yeşil alanları bozularak alışveriş merkezleri için yer ayrılmıştır. Biz diyoruz ki çevreden yalıtılmış siteler ilişkileri zayıflatmakta ve bizi alışık olmadığımız bir hayata yönlendirmektedir. Yeni yapılacak olan semt ve mahallelerde sosyal beklentileri karşılayan, değişik gelir grubundan insanların kaynaşacağı, semt sakinleri ile esnafın iç içe olduğu bir şehirleşme hedeflenmelidir. Halk olarak mutluluğun yolu yeniden eskisi gibi mahalle kültürüne geri dönmekte yatıyor. Çünkü mahalle kültürünün en önemli kaynağı esnaf ve sanatkarlar ile iç içe olmak samimiyeti, dostluğu, huzuru sağlar" 


Akşam

Geri Dön