Sivas'ın Hobbit evleri dünyanın ilgisini çekti!

Sivas'ın Hobbit evleri dünyanın ilgisini çekti! Sivas'ın Hobbit evleri dünyanın ilgisini çekti!

Sivas Belediyesi tarafından "Yüzüklerin Efendisi" filmindeki "Hobbit evleri"nden esinlenerek inşa ettiği yamaç evleri yabancı turistlerin ilgisini çekti.Sivas Belediyesi tarafından Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı'na inşa edilen yamaç evleri yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. "Yüzüklerin Efendisi" filmindeki "Hobbit evleri"nden esinlenerek inşa edilen evler yoğun ilgi görüyor.

 

 

 

Konaklayan ailelerin her türlü ihtiyacını karşılayacak evlerde mutfak, salon, yatak odası, banyo bulunuyor. Bölgedeki evlerin sayısının 50'ye çıkarılması planlanıyor.

 

 

 

Kent merkezine yakınlığı ve doğal güzelliğiyle ön plana çıkan alanda inşa edilen evler, toprak içerisine gömülü halde bulunuyor.

 

 

 

İlginç mimarisiyle yazın serin, kışın ise sıcak tutan evlerin sayısı hızla artıyor. Yamaç evlerinin 24'e çıkarıldığını açıklayan Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, "İleride bu sayıyı 40-50 arasına çıkarmayı planlıyoruz. Çok beğeni topladığını görüyoruz. İnsanların doğayla, tabiatla iç içe burada aileleriyle birkaç gün kaldıklarında bir yılın yorgunluklarının atıldığını gördük" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Projeden çok olumlu sonuçlar alındığını kaydeden Aydın, "İnsanların bu tür yerlere ihtiyaçları var, şehirler her geçen gün betonlaşıyor. Dolayısıyla kafa dinlemek için böyle yerlerin çok tercih edildiğini, sadece ülke içinden değil dışından da bunların tercih edildiğini görüyoruz."dedi.

 

 

 

Aydın açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Farklı ülkelerden bizleri arayanlar oluyor, grup olarak burayı ziyaret etmek isteyenler ve burada kalmak isteyenler oluyor. Bunun için sayının bir miktar daha artması gerekiyor. Şu anki rakam grup ihtiyaçlarını tam karşılayacak düzeye ulaştı diyemeyiz."

 

 

 

"Avrupa ülkelerinde hem Türklerin çok sayıda olması sebebiyle oralardan bizleri arayıp rezervasyon yaptırmak isteyenler oluyor. Malezya dahil Uzak Doğu ülkelerinden bu tür talepler geliyor. İnanıyorum ki tanındıkça, zaman içerisinde daha farklı ülkelerden talepler gelecektir."

 

 

 

Hobbit evlerinin 5 yıldızlı otel gibi tüm ihtiyaçlara cevap verdiğini kaydeden Aydın, yamaç evlerin yılın 12 ayı hizmete açık olacağını belirtti.