'Siyahilere kiralık daire veremiyoruz' diyen emlakçıyı CİMER'e şikayet ettiler!

'Siyahilere kiralık daire veremiyoruz' diyen emlakçıyı CİMER'e şikayet ettiler!

Kamerunlu eşi ve iki çocuğuyla beraber ev kiralamak için Esenyurt’ta bir emlak ofisine giden Nagehan Essembion, “Siyahilere kiralık daire veremiyoruz” cevabı ile karşılaştı. Olay karşısında şok yaşayan genç kadın yaşadığı ırkçılığı CİMER’e şikâyet etti.


Bir havayolu firmasında çalışan hosteslik yapan Nagehan Essembion (26) 6 yıl önce eğitim için gittiği Kıbrıs’ta, Kamerun vatandaşı Calvin Essembion (30) ile tanıştı. Çift kısa süre içerisinde birlikteliğin ardında evlenerek İstanbul’a taşındı.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Beylikdüzü’nde yaşayan çiftin Eva ve Emma adında iki çocuğu oldu. Yaşadığı evin küçük gelmesi nedeniyle Essembion Ailesi Esenyurt’ta bulunan Kristal Şehir evlerinden ev tutmak istedi. Sitenin altında bulunan bir emlak ofisi ile görüşen Nagehan Essembion, daireyi görmek için önceki gün Esenyurt’a gitti. Emlak ofisi görevlisi Melis Şenay, Afrika kökenli Calvin Essembion’u görünce site yönetiminin siyahilere daire kiralanmamasıyla ilgili kararı olduğunu kaydetti.

CİMER’E ŞİKÂYET ETTİ

Neye uğradığını inanamayan Nagehan Essembion, ailesiyle beraber emlak ofisi çalışanlarına tepki göstererek dükkândan ayrıldı. CİMER’e şikâyet eden genç kadın, şu açıklamalarda bulundu: “Eşim Afrika kökenli olduğu için evlendiğimizden beri insanlar bize garip bakıyor. Ancak ilk defa ırkçılık boyutunda bir olayla karşı karşıya kaldım. Oturduğumuz evden bir süredir taşınmak istiyorduk. İnternetten yaptığım araştırmalarda Kristal Şehir’de daire beğendik. Hem kendimiz için hem de annem ve kardeşim için iki daire kiralayacaktık. Daire başı 1850 lira kira bize uygun geldi. Daireyi görmek için sitenin girişindeki emlak ofisine gittik. Ben içeriye girdim. Daire ile ilgili konuşurken eşim ve çocuklarım da arkamdan girdi. Emlak ofisi çalışanları eşimi görünce daireyi kiralamaktan vazgeçti. ‘Site yönetimi siyahilere kiralık daire vermiyor. Böyle bir karar almışlar’ dedi. Bu nedenle kiralama yapamayacaklarını söylediler. Eşim bu kelimeyi duyunca çok üzüldü ve çocukları alıp dışarı çıktı. İnsanların ırkçılık yapması bizi çok üzdü. Siyahi ne demek? O sitelerde Araplar, İranlılar, Suriyeliler yaşıyor. Göçmen nüfusunun çoğunlukta olduğu bir site. Ancak siyahilerin oturması yasakmış. İlk defa böyle bir açık ırkçılıkla karşı karşıya kaldık. Başımdan geçenleri sosyal medya hesabımdan paylaştım. İstanbul’da benim gibi eşi Afrika kökenli olan çok kadın var. Hepsi tepki gösterdi. Ne yazık ki böyle olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Savcılar ve hâkimler bu kişiler hakkında ceza vermelidir.” 

EMLAKÇI: YÖNETİM ÖYLE İSTEDİ

Ailesiyle görüşmelerde bulunan Crystal Emlak Ofisi ise kararın kendilerinde olmadığını iddia etti. Ofis görevlisi Melis Şenay “Aile geldiğinde durumu anlattık. Site yönetimi bize ‘Afrika kökenliler ile bekarlara ev kiralamayın’ diyor. Biz aracı bir firmayız. Bu kararı insanlara söylemek bize de çok zor geliyor. Ben yaşananlar karşısında çok üzüldüm. Bunu aileye söyledim. Buradaki daire sahibi evini kiralıyor. Ancak site yönetim kararı olduğu için daire sahibi de bir şey yapamıyor. Bu sitelerde dünyanın her yerinden insanlar yaşıyor. Suriyelisinden İranlısına kadar aileler var. Onlarla ilgili bir kısıtlama yok. Ama Afrika kökenliler ile bekar kişileri istemiyorlar” açıklamasında bulundu.

YÖNETİM: TALİMAT BULUNMUYOR

Olayın yaşandığı sitenin yönetimi ise iddiaları yalanlayarak “Bizim böyle bir talimatımız bulunmuyor” diye konuştu. Ancak sitenin etrafında kiralama yapan birçok emlak ofisi çalışanı Kristal Şehir yönetiminin Afrika kökenlilere daire kiralamadıklarını ifade etti.

HANGİ ÇAĞDAYIZ

Yaşananlar nedeniyle üzüntülerini dile getiren Calvin Essembion ise şu ifadeleri kullandı: “Ben Aksaray’da bir kargo firmasında çalışıyorum. Aynı zamanda tercümanlık yapıyorum. Çalışırken ırkçılık olaylarıyla karşılaşıyorum. İnsanlar farklı bakıyor. Ancak ailemin yanında yaşadıklarım beni çok üzdü. Yanımda iki kızım vardı. Onların böyle bir olaya şahit olması beni kötü etkiledi. Hemen çocuklarımı da alıp dükkândan çıktım. Hangi dönemde yaşıyoruz. İnsanların renklerine göre ayrılması ırkçılıktır. Bunun suç olduğunu düşünüyorum. Bize bunları söyleyenler hakkında şikâyetçi olduk. Eşimle birlikte davanın takipçisi olacağız.”

Bekar erkeğe ev yok diyen ev sahibi ve emlakçıya 1000'er lira ceza!