Sodexo AVM ve rezidans hizmetine odaklandı

Sodexo AVM ve rezidans hizmetine odaklandı Sodexo AVM ve rezidans hizmetine odaklandı

Alışveriş Merkezi (AVM) ve konut yatırımlarında son yıllarda yaşanan gelişmeler, 1992'den beri Türkiye'de yemek sektöründe faaliyet gösteren Sodexo'nun da stratejilerini yenilemesine neden oldu. Firma, verdiği entegre hizmetler arasına alışveriş merkezi v

VanSodexo'nun dünyada ilk olarak Türkiye'de AVM'lerle ilgili entegre hizmet verdiğini belirten Sodexo Yönetim Kurulu Murahhas Azası ve Genel Müdürü Eşref Hamamcıoğlu bu konuda "Perakende sektöründe artan yatırımlar bizi bu kulvarda da hizmet vermek için harekete geçirdi. 16 yıldır Türkiye'de birçok alanda hizmet veriyoruz. Bundan sonra AVM, konut ve rezidans yönetimlerinde de söz sahibi olmak istiyoruz" şeklinde açıklamada bulunuyor. 

Sodexo'nun dünya çapında bir hizmet firması olduğunu kaydeden Hamamcıoğlu, yetişmiş ekipleri ile bu hizmetleri çok daha iyi verebileceklerini söylüyor.  Yaklaşık bir yıldan bu yana hazırlık yaptıklarını belirten Hamamcıoğlu, bu konuda şu bilgileri veriyor:

"Alışveriş merkezlerinde farklı parametreler var. Bunlardan birincisi karar verici olarak yatırımcı, ikincisi burayı kiralayıp yönetenler, üçüncüsü mağaza sahipleri, dördüncüsü çalışanlar ve beşincisi de buraya gelen müşteriler. Bu nedenle herkesin hizmet beklentisi çok farklı. Hem yatırımcı, hem kiracı hem de müşterinin ihtiyaç duyduğu destek hizmetlerini vermek çıkış noktamız. Çünkü kiracılar artık bir AVM'de yer kiralarken buradaki markaların yanında burada alacağı hizmetlerin niteliğini de önemsiyor"

"Bizim için fırsat"

Sodexo'nun Türkiye'deki faaliyet alanının yüzde 80'nini yiyecek-içecek, geri kalan yüzde 20'sini ise temizlik, yönetim, bahçe bakım, teknik bakım, resepsiyon gibi diğer hizmet alanları oluşturuyor. Hamamcıoğlu, yüzde 20'lik hizmet alanlarının yüzde 10'unu AVM ve konut yönetiminin oluşturulmasını istediklerini belirtiyor.

Son yıllarda artan lüks konut ve rezidans yatırımını da kendileri için bir fırsat olarak gördüklerini belirten Hamamcıoğlu, özellikle yeni gelişen bölgelerde bu tarz entegre hizmetler verebilmek için çalıştıklarını kaydediyor.  Hamamcıoğlu, "Zekeriyaköy, Kemerburgaz ve Çekmeköy gibi bölgelerde yeni yaşam alanları oluşturuldu. İnsanların toplu olarak şehrin dışında yaşadığı bu bölgelerde bahçelerin bakımından arıtma tesisinin yönetimine ve ambulans hizmetine kadar birçok alanda hizmet vermek gerekiyor. Artık yüksek paralar verip ev satın alanlar sadece evin değerine değil bahçe peyzajına, ve sitenin yönetimine bakıyor" diye konuşuyor.

`h' atıldı şirket ismi Sodexo oldu

Tüm dünyada geçtiğimiz Şubat ayında alınan bir karar ile Sodexho'nun isminde yer alan "h" harfi çıkarılarak Sodexo yapıldı. Yeni logo değişikliğini Eşref Hamamcıoğlu,  bu konuda şunları söylüyor: "Sodexo 1961'den beri faaliyet gösteren eski bir marka. Firma dünyadaki gençleşme trendine uygun olarak logo ile biraz daha dinamiklik sağlamak istedi. X harfi kırmızı oldu. Markanın Fransa dışındaki ülkelerde telaffuzda yaşanan zorluklar nedeniyle 'h' harfini kaldırdık"

OKHAN ŞENTÜRK / EKONOMİST