26 / 09 / 2022

Şok gelişme! Türkiye'de 20 bin onsluk altın bulundu! Altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Şok gelişme! Türkiye'de 20 bin onsluk altın bulundu! Altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Altın arama alanında faaliyet gösteren Koza Altın 20 bin onsluk altın kaynağı tespit edemez.Koza Altın'ın, Kaymaz işletmesinde gerçekleştirdiği sondajlar sonucunda 20 bin onsluk altın kaynağı tespit edildiğini açıkladı.

Şirketten yapılan KAP açıklamasında şu bilgiler verildi: "Kaymaz işletmemiz mevcut açık ocak sahalarında, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilen cevher geliştirme sondajları sonucunda, yaklaşık 20.000 ons'luk potansiyel altın kaynağı saptanmıştır. Bu kaynaktan yaklaşık 16.000 ons altın üretimi amaçlanmıştır. 2022 yılında cevherin Kaymaz işletmesinde üretimi yapılacaktır. Şirketimizin 2022 yılı cirosuna yaklaşık 500.000.000.-TL katkısı olacaktır."

YILDA 15 TON ALTIN ÇIKARACAK
Şok gelişme! Türkiye de 20 bin onsluk altın bulundu! Altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?
Koza Altın altın arama faaliyetlerinde İzmir-Ovacık, İzmir-Çukuralan, Eskişehir-Kaymaz, Kayseri-Himmetdede ve 

Gümüşhane – Mastra ile birlikte toplam 5 sahada aktif olarak altın üretimi gerçekleştiriyor. 2020 yılında Türkiye'de üretilen toplam 42 ton altının 8 tonunu üreten Koza Altın, gelecek 5 yıl içinde yıllık 15 ton altın üretimi için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çalışmalar ışığında Ağrı'da 20 tonluk altın rezervi keşfettiği Mollakara altın madeninin temellerini atan Koza Altın, burada ilk altın dökümünü 2022 yılında yapmayı hedefliyor. İlave olarak Van ve Ağrı'da 16 tane daha arama ruhsatına sahip olan şirket, izinler tamamlandıktan sonra bu bölgelerde yapılacak sondaj çalışmalarından da olumlu neticeler elde etmeyi hedefliyor. Koza Altın, böylelikle hem Ağrı'daki tesisin ekonomik ömrünü uzatacak hem de çıkaracağı altın miktarını artıracak.

 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön