Spirit Design İstanbul'da 40 tasarımcının eseri var!

Spirit Design İstanbul'da 40 tasarımcının eseri var!

Bugün açılan İstanbul Design Week'te 40 yaş altındaki, 40 tasarımcının tasarımları 'Spirit Design İstanbul' sergisiyle görülebilecek. Seçici kurulunda yer alan Sertaç Ersayın: "Son 20 yıldaki gelişime tanıklık eden gençlerin projelerini sergilemeyi amaçlaBu yıl 6'ncısı düzenlenen İstanbul'un uluslararası tasarım etkinliği olan İstanbul Design Week bugün başlıyor. Eski Galata Köprüsü'ndeki etkinlik, tasarım dünyasının yurt içi ve yurt dışındaki en önemli isimlerini ağırlayacak. dDf'in organize ettiği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSTAV'ın (İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı) proje ortağı olduğu tasarım haftası kapsamında; mimarlık, tasarım, felsefe, bilim ve teknolojinin geldiği son noktaları tasarım severlerle buluşturacak. Tasarım haftası kapsamında bu sene ikincisi düzenlenen ve seçici kurulunu; Arhan Kayar, Ela Cindoruk, Sertaç Ersayın ve Murat Tabanlıoğlu gibi önemli isimlerin oluşturduğu Design Spirit sergisinin büyük ilgi görmesi bekleniyor. Çünkü, 40 yaş altı, 40 Türk tasarımcının, İstanbul ile ilgili hikayesi olan 40 tasarımı sergilenecek. Design Spirit Seçici Kurulu'ndan Sertaç Ersayın ve dDF'in kurucu ortaklarından Esra Ekmekçi, bu sergiyi anlattı.

HEPSİNİ ÇOK TAKDİR ETTİM

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu olan ve halen Avrupa Birliği tarafından yönetilen tasarım yarışması (Design Management Europe) jürisinde bulunan Ersayın, 40 yaş altı, 40 Türk tasarımcının 40 ürün sergileyeceği bu projeyi şöyle anlattı: "Bu proje aslında son 3-4 yıldır hep konuştuğumuz ama bir türlü başlayamadığımız bir projeydi. İki yıl önce tohumları atıldı ve hayata geçti. Biz, 40 yaş üstündeki meslektaşlarımızın kendilerini ifade edebilecekleri platformlar bulabildiklerini biliyoruz. Ben de bu yaş kuşağı içindeki tasarımcılardanım. Ancak bu projede asıl olan ülkemizin, özellikle son 20 yılındaki gelişimine tanıklık eden, bu dönemden beslenen gençlerin projelerini sergilemekti. Tasarımcıların İstanbul'la olan ilişkileri bizi bu projeyi hazırlamaya itti..." Bu projedeki en beğendiği eseri vurgulamaktan kaçınan Ersayın, "Bu projenin seçici kurulunda yer alan birisi olarak fikrimi beyan etmek istemem ama samimiyetle ifade etmek isterim ki tasarımcıların yaptıklarının tümünü beğendim ve hepsini çok takdir ettim" dedi.

SAĞLAM BİR GENÇ KUŞAK YETİŞİYOR...

İstanbul Design Week'in bu seneki hedefleri neler

Üst gelir grubu tasarım ve sanat dünyasının fikir önderlerinin ve sanatçılarının ilgilerini hem bu etkinliğe hem de İstanbul'a çekmeyi amaçlıyoruz. Bu yıl altıncısı gerçekleşecek olan IDW, 5 yılda uluslararası tasarım dünyasında hem altyapısını geniş çapta kurguladı hem de etkin bir İstanbul tanıtımı gerçekleştirdi. İstanbul, son yıllarda dünyada en fazla turist çeken ilk 10 şehri arasında yerini koruyor. Dünyanın ilgisini üzerine çeken, New York, Paris gibi dünyaya yön veren şehirlerle ismi bir arada geçen bir metropol. Her özelliği ile Türkiye'nin 'mutlaka görülmeli' destinasyonlarının başında yer alıyor. İnanıyoruz ki IDW ve benzeri etkinliklerle uluslararası sanat ve tasarım camialarının ajandalarında da vazgeçilmez bir yer edinecek.

Design Spirit İstanbul'un bu sene ikincisi düzenleniyor. Bu proje nasıl doğdu

Türkiye çok hızlı gelişmekte olan bir ülke... Dolayısıyla sadece ekonomik olarak değil ayrıca kültürel anlamda büyük markalar, tasarımcılar, sanatçılar ve edebiyatçılar yarışıyor. Türkiye'de 36 adet güzel sanatlar fakültesi var. Sağlam bir genç kuşak yetişiyor. Biz de bu tasarımcıların önünü açmak ve onlara bir platform oluşturabilmek için böyle bir seçki hazırladık.
Sabah/ASLI ÖRNEK