Su yalıtımını Bakanlık anlatacak!

Su yalıtımını Bakanlık anlatacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binalarda su yalıtımına ilişkin yeni teknik düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Binalarda su yalıtımı uygulamalarının esaslarını belirleyen yönetmelikle kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve denetlenmesi hedefleniyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binalarda su yalıtımına ilişkin yeni teknik düzenleme yapılacağını bildirdi.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sağlıklı, güvenli, yaşanabilir ve sürdürülebilir yapıların inşası için önlem alınmaya devam edildiği belirtildi.


Su yalıtım uygulamalarına yönelik gelişmeler ve uygulamaların tartışılması ile mevzuat altyapısının güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen "Su Yalıtımı Konferansı-Uygulamalar, Gelişmeler ve Mevzuat Geliştirme" etkinliğinin çok önemli başlangıç oluşturduğu vurgulanan açıklamada, ikinci aşamada su yalıtımı konusunda 14 Ekim'de sektör temsilcilerinin katılımıyla toplantı düzenlendiği belirtildi.


Açıklamada, toplantıda sektörün ihtiyaçlarının yanı sıra teknik düzenlemeden etkilenecek tasarım firmaları, malzeme üreticileri, müteahhit ve yapı denetim firmaları açısından beklentilerin ele alınarak, yol haritası hazırlandığı kaydedildi.


Çevre Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla binalarda su yalıtımı uygulamalarının esaslarını belirleyen yönetmelik de hazırlanacağına işaret edilen açıklamada, binalarda su yalıtımı konusunda kamuoyu ve sektörün bilinçlendirileceği bildirildi.


Açıklamada, ayrıca doğru projelendirme, malzeme seçimi ile uygulamanın yapılması ve denetlenebilmesinin sağlanacağı ifade edildi.