08 / 08 / 2022

Suat Arıkan: AKM'nin dışında, tabiri caizse süründük!

Suat Arıkan: AKM'nin dışında, tabiri caizse süründük!

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, "Bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım." dedi. Arıkan "10 senedir AKM'nin dışında, tabiri caizse süründük" diye açıklama yaptı.İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yenilenmesinden ötürü duyduğu sevinci anlatan İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, "Bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım." dedi.

 

Mutluluktan ağlayacağım

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Arıkan,  "Yaklaşık 10 senedir AKM'nin dışında, tabiri caizse süründük. Çok ağladık. Bugün, bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım, 10 sene sonra." ifadelerini kullandı.

 

 

AKM'nin yıllardır kullanılmadığına işaret eden Arıkan, "Bu kadar yıllardır yapılamayan temsiller, konserler ve sergileri düşündükçe çok üzülüyorum. Sadece İstanbul değil, Türkiye çok şey kaybetti." diye açıklamada bulundu. 

 

Arıkan sözlerine şöyle devam etti "Projede  opera, tiyatro ve konser sahnesinin ayrı olması benim mutluluğumu arttırdı. Bu çok önemli bir şey. Çünkü daha önce diğer kurumlarla paylaştığımız için hem program açısından hem de sahne açısından, konser sırasında kabuk (platform) gidip geliyordu. O sahne zarar görüyordu. Onun üzerine muşamba seriyorduk. Akşam bale temsili var. Tahrip olmuş döşeme yüzünden sakatlanan sanatçılarımız oluyordu. Dolayısıyla o salonda sadece opera ve bale temsili yapılacak olması çok iyi bir şey." dedi. 

 

AKM'nin yokluğunda süründük

 

AKM'nin yokluğunda farklı mekanlara dağılmak durumunda kaldıklarını vurgulayan Suat Arıkan,  "Gerçekten trajik bir durum. Bir mucize gerçekleştiriyoruz her akşam saat 20.00'de temsil yapmak için. Çünkü depomuz 30 kilometre, atölyeler 60 kilometre ileride. İdari bina başka yerde, sahnemiz başka bir yerde. Dolayısıyla mekik dokuyoruz. Ödediğimiz kira bedellerini ve benzin paralarını ayrı tutuyorum, emek, heyecan, stres çok fazlaydı." diye konuştu.