08 / 08 / 2022

Süleyman Soylu: İstanbul depremi beka sorunu yaratır!

Süleyman Soylu: İstanbul depremi beka sorunu yaratır!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. “Türkiye'nin ulusal bağımsızlığını 2 şey tehdit eder: Biri büyük bir savaş, diğeri 7.5 büyüklüğünde depremdir” diyen Soylu, İstanbul depreminin beka sorunu yaratacağını belirtti...İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul depreminin beka sorunu yaratacağını belirtti. Soylu, “Türkiye'nin ulusal bağımsızlığını 2 şey tehdit eder: Biri büyük bir savaş, diğeri 7.5 büyüklüğünde depremdir” dedi. 

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Serpil Yılmaz, bugünkü köşesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun deprem açıklamalarını kaleme aldı.

İşte Serpil Yılmaz'ın 'İçişleri Bakanı Soylu: İstanbul depremi beka sorunu yaratır' başlıklı yazısı...

İstanbul'da beklenen 7 ve üzeri büyüklüğünde bir depremin “beka” sorunu yaratacağına ilişkin yorumlara kulaklarımız aşina…

Yine de aynı tahmini bir İçişleri Bakanı'ndan duyunca insan irkiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye'nin ulusal bağımsızlığını 2 şey tehdit eder: Biri büyük bir savaş, diğeri 7.5 büyüklüğünde depremdir” diyor

“Büyük depremlerin beka sorununa yol açtığına” dair verilen örneklerin başında, 2010'da 360 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Karayip Denizi ada ülkelerinden Haiti gelir.

1 milyon kişiyi evsiz bırakan bu depremden sonra, Amerika burnunun dibindeki Haiti'ye “insani yardım” bahanesi ile girmişti, bir daha da çıkmadı…

★★★

Hastanede süren Covid tedavisini tamamlayıp 5 Kasım günü evine dönen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mesaisine sanırım bana açtığı telefonla başladı…

114 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan  İzmir  depreminde sergilenen “yönetişim” kargaşasına yönelttiğim eleştirileri hak etmediklerini söylüyor.

★★★

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Rızabey Apartmanı'nın enkazına tırmanıp, göçük altında geçirdiği her saniyesi kıymetli Buse'yi meşgul eden telefon görüşmesi yapmasını hatırlatınca, “2.5 yıldır emek veriyoruz, yazık ediyorsunuz; bizi işimizle, tutumumuzla değerlendirin. İzmir'de AFAD 26 çalışma grubu kurdu. Depremle mücadele romantik bir iş değildir” diyor…

★★★

Depremde ilk 6 saatin önemine değinen Soylu bakanlığa gelişinden beri yaklaşık 500 afet toplantısı yaptığını belirtiyor. Bakanlığına bağlı “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı” (AFAD) ile haftanın 2-3 günü deprem risklerini masaya yatırıyorlarmış. İzmir depreminin yaşandığı 30 Ekim Cuma günü de AFAD'la “Risk Azaltma Toplantısı”ndaymış…

Dünyanın en iyi trafik planını çıkardık

İstanbul ne araç ne inşaat yoğunluğu kaldıracak durumda. Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul trafiği ortalama sürüş hızının saatte 50 km olmasına karşılık, yoğunlaşan saatlerde bu hızın 13 km'ye kadar düştüğünü ileri sürüyor. İstanbul'da kilometrekareye 2 bin 586 kişi düşüyor.

Soylu, 2019'da Türkiye'ye ekonomik maliyeti 55.5 milyar TL olan trafik kazalarının önlenmesini ve trafik akışının düzenlenmesini amaçlayan bir plan hazırladıklarını belirtiyor:

“2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planını çıktı. Dünyanın en iyi karayolu planı, bizden örnek almak isteyen ülkeler oldu.” AFAD ile Kandilli neden farklı ölçtü? Merkez üssü Sisam Adası olan İzmir depremin aletsel büyüklüğünü AFAD 6.6, Kandilli Rasathanesi 6.9, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ise 7 olarak açıkladı. Soylu, ölçümlerde ortaya çıkan farklılığı şöyle izah ediyor: “AFAD dışındaki kurumların da ölçümlerini  açıklaması bizim kararımız. Farklı derinliklerde ölçüm yapılıyor. AFAD 113 yerde ölçüm yapıyor. Bilimsel olarak bu konuyu 6 ay önce çalıştık. 0.1, 0.2 puanlık farklar olabilir.”

Bu yaklaşıma göre Soylu, AFAD bulgusu ile Kandilli arasında 0.3'lük, USGS ile 0.4'lük farkı anormal değerlendiriyor demektir.

Uzmanlardan oluşan bir komisyon da kurulmalı

TBMM'de kurulan “Deprem Araştırma Komisyonu” ilk çalışmasına 10 Kasım'da başlayacak.

Beklentim o ki 22 milletvekilinin oluşturduğu komisyona ek olarak, “uzmanlardan” oluşturulacak bir komisyon da bu çalışmaya dahil edilmeli.

TBMM'de daha önceki yıllarda kurulan “araştırma komisyonlarında” bu yöntem uygulandı. Deprem farklı disiplinlerin uzmanlığını gerektiren bir konu; tıptan çevreye, hukuktan bilişim teknolojilerine, tarımdan inşaata bir çok alanın birikime ihtiyaç duyar.

Son dakika: İstanbul'da alarm veren ilçeler!

İstanbul'da ürküten deprem raporu! İşte yaşanacak senaryo!