Sultangazi Yayla Mahallesi'nde imar sorunu çözüldü!

Sultangazi Yayla Mahallesi'nde imar sorunu çözüldü!

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Harita Müdürlüğü, Sultangazi Yayla Mahallesi’ndeki imar sorununu çözdü. Tapular vatandaşlara teslim edildi...


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Harita Müdürlüğü’nün çalışmaları sonrasında Sultangazi’nin Yayla Mahallesi’ndeki tapu sorunu çözüldü. Sultangazi Belediyesi’nin 24 Ocak 2017’de İBB'ye yolladığı resmi yazı ile başlayan ve üç yıldır devam eden süreç, vatandaşların tapu belgelerini almalarıyla sona erdi. 

YOĞUN KATILIM

İBB'nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre; Tapu belgesi teslim törenine İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mehmet Çakılcıoğlu, İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün ve Yayla Mahallesi sakinleri katıldı.

Sultangazi Yayla Mahallesi

KAMUYA YER AYRILMASI

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, İstanbul’un birçok bölgedeki mülkiyet sorununa vurgu yaptı. Akgün, "Burada toplamda 37 kadastro parselinden söz ediyoruz. İmar uygulaması planı sonucunda kamuya yönelik yüzde 18’lik bir kesinti yapıldı. Plan doğrultusunda 76 adet imar parseli sağlanarak bölge halkının mülkiyet hakkını elde etmesinin önü açıldı. Plan dâhilinde bir meydan, iki dini tesis, bir sosyal tesis, beş park ve yollar bedelsiz olarak kamuya ayrıldı" diye konuştu.

Sultangazi Yayla Mahallesi

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Uygulanan proje çerçevesinde tapu belgelerindeki imar parsellerinde, kentsel dönüşüme uygunluğuna, mümkün olduğunca büyüklüğüne ve hissedar sayısının az olmasına dikkat edildi. Bölgede yapılan araştırmaların sonucunda toplam 504 yapının depremde zarar görebileceği belirlendi. Bölgede 504 yapının yüzde 72’lik kısmını üç ve daha az katlı yapılar oluşturuyorken diğerlerinin 5 veya altı katlı olduğu belirlendi.