Suriye'nin yeniden inşaası için çalışmalar başlayacak!

Suriye'nin yeniden inşaası için çalışmalar başlayacak!Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Suriye'nin Cerablus kentinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunfu. Özhaseli, '' 7 bölgede 30 binden fazla evi en geç 1 sene içerisinde bitiririz'' dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Suriye'nin Cerablus kentinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin, "Orada yapım faaliyetleri tahmin ediyorum ki önüm üzdeki günlerde başlayacak ama bunların esasları, nasıl olacağı hususu, kimin tarafından finanse edileceği hususu, bir soru işareti olarak önümüzde duruyor. Bunlar netleştiği zaman bir hükümet tavrı olarak da herhalde o bölgelerde inşaat faaliyeti başlayabilir." dedi.


Özhaseki, Talas Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen AK Parti Talas İlçe Başkanlığı Danışma Toplantısı öncesi gazetecilerin soruları üzerine, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye'nin güneyinde bir güvenlik koridoru oluşturmak ve bir anarşik bölgeyi kontrol altına alabilmek amacıyla harekat gerçekleştirdiğini belirtti.


- "7 bölgede 30 binden fazla evi en geç 1 sene içerisinde bitiririz"


Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu'da bir kalkınma hamlesi başlatıldığını anımsatarak şunları söyledi:


"Yıllarca belki yapılmış olan birtakım gayretlerin daha da hız bulması için çok önemli atılımlar düşünülüyor. Bu atılımlar çerçevesinde birkaç bakan arkadaşımla birlikte benim de gayretim oldu epeyce. İnşallah önümüzdeki aylarda, yıllarda biraz geri kalmış gibi gözüken illerimizde müthiş bir ekonomik hamle başlar, yatırım başlar, müthiş avantajlar var. İş adamlarımız inşallah bu avantajları en iyi şekilde kullanırlar diye ümit ediyoruz." 


Bu yatırım hamlesi devam ederken bir taraftan da terör bölgelerinde, kendisinin ilgilendiği 7 bölgede, vatandaşın yaralarının sarılması için müthiş bir gayretleri olduğunu vurgulayan Özhaseki, şöyle devam etti:


"Allah'tan bir mani gelmezse bu 7 bölgede 30 binden fazla evi, altyapısıyla, üst yapısıyla, yeşil alanlarıyla, sosyal donatı alanlarıyla en geç 1 sene içerisinde bitiririz. Sadece Sur içerisinde biraz tarihi eserlerin restorasyonu, biraz kimliği olan sivil mimarlık örneği olan eserlerin uzun prosedürden dolayı işleri biraz daha uzayabilir ancak Sur dışında bütün bölgelerde binlerce evi teslim ederiz, vatandaşlar gidip rahatça ikamet edebilirler."


Özhaseki, bir gazetecinin "Cerablus'un yeniden yapılandırılmasını Birleşmiş Milletler yapabilir mi?" diye sorması üzerine de "O önümüzdeki günlerde belli olacak. Yani ona kimin sponsor olacağı, kimin tarafından finanse edileceği hususu önümüzdeki günlerde belli olacak." dedi.


Danışma Meclisi Toplantısı, basına kapalı gerçekleştirildi. 


AA