Sürmeli Grubu kadınları butik otel istiyor

Sürmeli Grubu kadınları butik otel istiyor

Yalçın Sürmeli'nin ölümünden sonra 11 yıl fetret devri yaşayan anne ve üç kızı, iki butik otel açmayı planlıyor.



Turizmin otelcilik ayağında yerli birkaç zincir arasında olan Sürmeli Grubu, yönetimini tümüyle kadınların yürüttüğü bir yapıya sahip. Yalçın Sürmeli'nin ölümünden sonra zincirin sevk ve idaresini devralan eşi Meral Sürmeli ile üç kızı Eda, Seda ve Selin Sürmeli, aile içi miras kavgasını bir kenara bıraktıktan sonra, turizmde yeniden atağa geçerek İstanbul ve Bodrum'da yeni yatırımlarla 'butik' otellere yönelme kararı aldılar.

Adana,İstanbul, Ankara, Efes'te toplam yatak kapasitesi 2 bin 270'e ulaşan otel zincirini yöneten kadın patroniçeler, iş yaşamlarında açtıkları yeni beyaz sayfa ile enerjilerini İstanbul ve Bodrum'da planladıkları iki butik otel için harcıyorlar. Yeni hedeflerini anlatan Kurumsal İletişim Direktörü Selin Sürmeli, eski 4 otelin sürekli yenilendiğini belirtirken, "Babamın ölümünden sonra onun yerine geçen annem Meral Sürmeli'ye üç kızkardeş olarak yardımcı oluyoruz. Başımızdan geçen talihsiz olayları unuttuk, tüm gücümüzle işimize yöneldik" diyor.

Kadınlar otelleri daha iyi yönetir

Selin Sürmeli, Türkiye'de bir otel zincirini yöneten tek kadın aile işletmesi olduklarını hatırlatırken, "Kadınlar, yapı itibarıyla turizme ve özellikle otelciliğe daha yatkınlar. El becerileri ve nitelikleri de daha uygun" diyor. Babası Yalçın Sürmeli'nin, İstanbul'daki Büyük Sürmeli Oteli'ni 1970'li yılların başında kurarak bu alanda bir devrim yaptığını ifade ederken, "Bizler de onun izinden yürümeye kararlıyız" şeklinde konuşuyor.

Park Otel'i sattık rahat ettik

Selin Sürmeli, Taksim'de yapılışı da satılışı da, büyük tartışmalara neden olan Park Otel'i Ofer Grubu'na satarak rahat ettiklerini söylerken, "Enerjimizi boşa harcamak yerine satışla kendimize yeni yol haritası çizdik" dedi. Sürmeli, insanların büyük otellerde tatil yapmaktan artık sıkıldığını belirtirken, yeni otel yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "İstanbul ve Bodrum'da butik otel tarzında yeni oteller kurmayı planlıyoruz. Yer arıyoruz, İstanbul'da Galata bölgesini düşünüyoruz. Bodrum'daki butik otel planımızı bu yıl uygulamaya koyabiliriz."

Yabancılardan teklif var, istek yok

 Yalçın Sürmeli öldükten sonra adları önce 150 trilyon liralık (150 milyon YTL) miras kavgasıyla, ardından da sahibi oldukları Sitebank'a TMSF'nin el koyması ve yapımı yılan hikayesine dönüşen Taksim Park Oteli'in Ofer Grubu'na satışıyla gündeme gelen Sürmeli Ailesi'nin kökeni Kayseri'ye uzanıyor. 11 yıl önce ölen Yalçın Sürmeli'nin babası, ilk otelini Kayseri'de açmış.

Daha sonra Adana'ya yerleşen Yalçın Sürmeli, burada kurduğu otelin ardından 1972'de de İstanbul'daki ilk yerel oteli inşa etmiş. Otelcilik dışında herhangi bir iş yapmayı düşünmediklerini belirten Selin Sürmeli, çok sayıda yabancı otel zincirinden teklif geldiğini ancak yerel zincir olarak kalmayı düşündüklerini söyledi.

Perihan ÇAKIROĞLU / Bugün