Sütlüce Kültür Merkezi 10 yıldır bitirilmeyi bekliyor

Sütlüce Kültür Merkezi 10 yıldır bitirilmeyi bekliyorHaliç'i kültür, sanat ve kongre vadisi yapma projesi kapsamında Sütlüce Mezbahasını Avrupa'nın en büyük kültür merkezi yapmak amacıyla 1998 yılında başlatılan ve bir yılda tamamlanması planlanan proje 10 yılda bitirilemedi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre, Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğünce, eski Sütlüce Mezbahasını teknik olarak işlevini tamamlamış olan binaların tarihi dokusuna sadık kalınarak dünya standartlarında konser, kongre, sinema, sergi, tiyatro salonu, açık hava salonu, katlı otopark, gezi alanları, alt geçit ve rıhtım bloklarından oluşan bir kültür kompleksi yapmak için açılan ihale, 20 Nisan 1998'de gerçekleştirildi. İhaleyi kazanan Kayalar İnşaat Şirketi, bir yılda bitirilmesi planlanan çalışmaya 4 Ekim 1998'de başladı.

Toplam 157 bin metre kare inşaat alanı bulunan ve Avrupa'nın en büyük kültür merkezi olma özelliğini taşıyan projede, 1090 kişi kapasiteli sergi ve kongre binası, 1120 kişi kapasiteli tiyatro ve kongre salonu, 3 bin 35 kişi kapasiteli konser ve kongre salonu, 900 kişi kapasiteli
sinema ve kongre salonları, 2 bin 800 kişi kapasiteli açık hava etkinlikleri alanı, tiyatro, sinema ve otopark bloklarında toplam 950 kişi kapasiteli restoranlar, 8 bin 250 metre karelik kapalı sergi alanı, 700 araçlık otopark ve 17 bin metre karelik yeşil alan yer alıyor.

İhaleye göre 1999 yılı Ağustos ayında bitirilerek hizmete açılması gereken Sütlüce Kültür Merkezinde sergi, tiyatro, geçiş blokları, konser, sinema ve otopark binalarının kaba inşaatları ile elektrik ve mekanik altyapı imalatları tamamlandı. Tesisin tavan, döşeme ve duvar
kaplama ile pencere doğrama imalatları devam ederken, çevre düzenleme çalışmalarına ise henüz başlanmadı.

Kayalar İnşaat Şirketine 1998'de 7 milyon YTL'ye ihale edilen onarım işi için 2007 birim fiyatlarıyla birinci ihalede 120 milyon, ikinci ihalede 60 milyon YTL olmak üzere toplam 180 milyon YTL harcandı.

-"2008'DE BİTİRİLECEK"-
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde başlayan projenin çok uzadığını, bu arada projenin öngörülenin dışında büyütülerek ilaveler yapıldığını söyledi.

Hızlı yürütülmeyen projeye göreve geldiğinde çok acil olarak müdahale ettiğini ifade eden Topbaş, şu bilgileri verdi: "Yüklenici firma bize 2006 yılı Ocak ayında teslim etmeyi taahhüt etti. Sayın başbakanımızın önünde bunu söyledi. O günden bu güne kadar yine uzadı ve bir türlü bitirilemedi. Kültür merkezini 2009'daki Dünya Su
Forumu'na yetiştirmemiz gerekiyor. İstanbul'un kongre merkezi ihtiyacı had safhaya ulaştı. Toplantı salonlarımız yetmiyor. İstanbul, çok ciddi bir cazibe merkezi haline geldi. Bir an önce bitmesi gerekiyor. Geri kalan bölümünü yeni bir ihaleyle veya Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Salonunu işleten ve Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin (TÜRSAB) de ortakları arasında bulunduğu Uluslararası Kongre Sarayı Tesisleri İşletmeciliği Ticaret A.Ş'ye (UKTAŞ) verip, bu şirket marifetiyle hızlı bir şekilde bitirmeyi hedefliyoruz. Kayalar İnşaat'la defalarca görüştük. 'Yapıyorum', 'yapacağım' diyor ama keşfi bitti. Bundan sonra
kalan kısmına devam etmesi mümkün değil."


Topbaş, kültür merkezinin kalan bölümünün tamamlanması için tahmini 40 milyon YTL daha gerektiğini belirterek, "2008 yılı içinde burası bitirilecek. Tahammülü kalmadı. Çok geciktik" dedi.

SERGÜL KESKİN