Suudi Arabistan Kızıldeniz'de dev proje!

Suudi Arabistan Kızıldeniz'de dev proje! Suudi Arabistan Kızıldeniz'de dev proje!

Suudi Arabistan'da çılgın bir projeye başlanıyor. Riyad yönetimi, Kızıldeniz sahilinde yarı özerk “vizesiz özel turistik bölge” kurmayı planladığını duyurdu.Suudi Arabistan'da ekonomiyi canlandırmak adına yeni bir adım atılıyor. Riyad yönetimi, Kızıldeniz sahilinde yarı özerk “vizesiz özel turistik bölge” kurmayı planladığını açıkladı.


Planlanan turistik bölgede, kadınlara uygulanan peçe takma zorunluluğu, erkek ve kadınları ayrı ayrı yerde bulunmaları gibi kısıtlamaların kaldırılması bekleniyor. 


Kızıldeniz'deki özel bölgede, Malp Adaları'ndaki gibi dalgıçlık tesisleri, doğal park ve lüks oteller kurulacağı tahmin ediliyor. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, proje için gerekli sermayeyi sağlayacağını açıkladı ve yarı özerk bölgede uluslararası standartlardaki yasaların uyulacağını duyurdu.


2030 Vizyonu olarak görülen adlandırılan reformlarda turizm önemli bir yer kaplıyor. Bu çerçevede, Kızıldeniz projesinden 15 milyar dolarlık gelir elde edilmesi ve 35 bin kişinin istihdam sağlanması planlanıyor.
Sözcü