17 / 08 / 2022

Eskişehir Kızılyer’de tapular dağıtıldı!

Eskişehir Kızılyer’de tapular dağıtıldı!

Eskişehir Kızılyer’de uzun yıllar devam eden imar mağduriyeti, Kazım Kurt öncülüğündeki Odunpazarı Belediyesi’nin çalışmaları ile sona erdi.Eskişehir’in en prestijli alanlarından olan Sümer Mahallesi Kızılyer Mevkii'nde bulunan 75 hektarlık alanda uzun yıllardır devam eden imar sorunu çözüme kavuştu. 

Yeniden Haber'de yer alan habere göre; planlama ve imar uygulaması süreci tamamlanan Kızılyerde, hak sahiplerine tapu teslim işlemlerine başlandı. Kızılyer’de sorunun çözülmesiyle Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un da katılımı ile tapu teslim töreni gerçekleşti. Başkan Kurt, düzenlenen etkinlikte temsili olarak Hacer Kılıç’a adına düzenlenen tapusunu teslim etti. 

“İNSANLARIN EN BÜYÜK HAKLARINDAN BİRİSİNİN MÜLKİYET HAKKIDIR”

Etkinlikte konuşan Odupazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Kızılyerde uzun yıllar çözülemeyen sorunun çözüldüğünü hatırlattı. 2014 yılında belediye başkanı olduktan sonra bu sorunu çözmek için çalıştıklarını kaydeden Başkan Kurt, “Büyükşehir Belediye Meclisi’nde meclis üyesi sayımızın azlığından dolayı sıkıntılar yaşadık ve onları da aştık” diye konuştu.

İnsanların en büyük haklarından birisinin mülkiyet hakkı olduğunu söyleyen Başkan Kurt, idareler ve hukukun mülkiyet hakkını koruması gerektiğini belirtti. Kurt, “Bu işle ilgili uzun süre zarar çektiniz, biz bu zarar 1 derece de olsa da giderebilmek için uğraştık. Sonuçta işlemler netleşti tapu teslim aşamasına geldi. Bir iki bürokratik iş daha kaldı; vergisi, harcı yatacak, ondan sonra da tapu bedeli yatacak ve tapunuzu alacaksınız” diyen Başkan Kazım Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Siz uzlaşmanın ve birlikte mücadele etmenin sonucunu elde etmiş bir topluluksunuz. Burada aşağı yukarı 300’ e yakın imar adası ve 200’ün üstünde hissedar var. Birlikte hareket ederek bence Kızılyere güzel bir bölge kazandıracaksınız. Mimarisiyle, estetiği ve uyumuyla şehrimize yakışır düzen kurallım. Bu konuda birlikte hareket ederek daha avantajlı olacağınızı düşünüyorum. Ben, sizleri bu dayanışmayı devam ettirmeye çağırıyorum.” 

“HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”

Odunpazarı Belediyesi olarak Kızılyerde ki vatandaşlara her türlü desteğe vermeye hazır olduklarını söyleyen Başkan Kazım Kurt, “Bu bölge gelişmeye açık bir bölge, bir ay içinde düzene girmesinde yarar var. Artık planlar bittiğine göre çevre ile ilgili endişelerinizi ortadan kaldırıp, sizin rahatlamanızı sağlamamız lazım. Bu rahatlama sağlanırsa düzgün bir şehirleşme olur, biz de tozdan topraktan kurtulmuş oluruz. Şehrimizde bu bölgeye doğru genişleme olur hem üniversitenin karşısı olması hem bu bölgenin devamı olması avantajlarını barındırıyor, hayırlı uğurlu olsun diyorum. Umarım çoluğunuza çocuğunuzla mutlu bir şekilde yaşamaya devam edersiniz. Odunpazarı Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum, gerek İmar ve Şehircilik Müdürlüğü gerek Etüd Proje Müdürlüğü olağan üstü çalışma sağladılar” diye konuştu.

Yetkililer, tapularını almak isteyen hak sahiplerinin kimlikleri ile Odunpazarı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün Harita Servisi’ne başvuru yaptıktan sonra, gerekli işlemleri yerine getirerek tapularını teslim alacaklarını söyledi.