Suudi Arabistan ulaşım projelerini yapan firmaların borçlarını ödemiyor!

Suudi Arabistan ulaşım projelerini yapan firmaların borçlarını ödemiyor!Suudi Arabistan’ın altyapı projeleri için anlaştığı ABD merkezli Bechtel ve diğer uluslararası firmalara milyarlarca dolarlık ödemelerini yapmadığı ifade edildi. 


Suudi Arabistan’ın altyapı projeleri için anlaştığı ABD merkezli Bechtel ve diğer uluslararası firmalara milyarlarca dolarlık ödemelerini yapmadığı ifade edildi. 

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; metro projesi sebebiyle Suudi Arabistan’ın Bechtel’e yaklaşık 1 milyar dolar tutarında borcu olduğu dile getirildi. Konuya yakın 5 kaynak, Suudi Arabistan’ın altyapı projeleri için anlaştığı ABD merkezli Bechtel ve diğer uluslararası firmalara olan milyarlarca dolarlık borcunu ödemediğine dikkat çekti. 

Kaynaklar, Suudi Arabistan’ın başkentinde ulaşım sistemini düzenlemek için yaptığı proje sebebiyle Bechtel’e yaklaşık 1 milyar dolar borçlu olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan ulaşım projelerini yapan firmaların borçlarını ödemiyor!

ABD’nin yanı sıra projede bulunan Fransız, İspanyol ve İtalyan firmaların da milyarlarca dolar alacağı olduğu açıklandı.

Konuya yakın 3 kaynak koronavirüs salgını sebebiyle inşaatlardaki gecikmeler ve maliyet artışıyla ödemelerin geciktiğini belirtti.

Riyad’daki Amerika, Fransa ve İspanya büyükelçiliklerinin geçen sene Suudi hükümetine mektup yazarak konuyu diplomatik seviyeye taşıdığı da vurgulandı.

Suudi Arabistan ulaşım projelerini yapan firmaların borçlarını ödemiyor!

Suudi boykotu konut satışlarını da etkiledi!