Talu, Cimbom'un stadını ABD'li ortakla yapacak

Talu, Cimbom'un stadını ABD'li ortakla yapacak

Seyrantepe ihalesinin galibi Talu, finansmanda zorlanınca ABD'nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden Crescent Heights ile ortaklık için TOKİ'ye başvurdu.

Uzun bir pazarlık sürecinin ardından Alke İnşaat ortak girişimi ile Seyrantepe ihalesini kazanan ünlü Mimar Eren Talu, finansman sıkıntısını yurtdışından ortak getirerek çözmeyi deniyor. Talu, ABD'nin en büyük gayrimenkul yatırımcılarından Crescent Heights ile yaptığı görüşmeler olumlu karşılanınca, şirketi projeye dahil etmek için TOKİ'ye başvuruda bulundu.


KÂRIN YÜZDE 35'İ


Konut, rezidans, otel ve ticari gayrimenkul alanlarında uzman olarak değerlendirilen Crescent Heights'a kârının yüzde 35'ini öneren Talu, şimdi TOKİ'den gelecek kararı bekliyor. Toplu Konut İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre, ortaklığa sıcak bakılıyor. ABD'li şirketin sigorta ve borç durumlarını inceleme altına alan TOKİ'nin finansal anlamda uygun görmesi halinde yakın zamanda Talu-Alke ortak girişimine Crescent Heights da dahil olacak.


TOKİ EKSTRA PAY İSTEMİŞTİ


Ali Sami Yen'in Mecidiyeköy'deki yerine karşılık, Seyrantepe'de kullanım hakkının 49 yıllığına Galatasaray'a verileceği stadyumun inşası için TOKİ'nin yaptığı ilk ihale iptal edilmiş, ikinci ihaleyi ise 777 milyon 777 bin 777 YTL'lik teklifi ile Eren Talu- Alke İnşaat Ortak Girişimi kazanmıştı. Daha sonra  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar, ortak girişimin ihalede en iyi teklifi vermesine rağmen idareye verilecek payı artırmasını istemiş ve "Şartnamenin ruhuna uygun olarak ilave gelir payı istedik. Yüzde 7 üzerinde anlaşıldı. Bunun üzerine ihaleyi onayladım" demişti. Talu ise Bayraktar'ın açıklamalarına karşılık, "Önceden hiçbir pay istemiyorlardı, sonra yüzde 7 istediler. Başkan ciddi bir pazarlık stratejisi yürüttü. Hatta o kadar sıkı pazarlık etti ki yüzde 7'yi yüzde 6'ya bile indiremedik" açıklamasını yapmıştı. Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu'nu birinci yapan ihale teklifine göre, TOKİ'ye 234 milyon 567 bin 890 YTL gelir payı verilecek.


1986'da kurulan Crescent Heights, sahiplerinin 60 yıllık sektör tecrübesi ile ABD'nin en büyük gayrimenkul yatırım şirketlerinden biri.


* Şirketin, Chicago'dan Miami'ye kadar ABD'nin pek çok farklı bölgesinde konut, rezidans, resort, otel ve ticaret merkezi projeleri var.


* Crescent Heights'ın 2006'da oluşturduğu yurtdışında proje geliştirme hedefi kapsamına alınan şehirler arasında Tel Aviv, Tokyo, Moskova ve Pekin'in yanı sıra İstanbul da bulunuyor.


* 2004-2006 yıllarını kapsayan dönemde şirketin kombine gelirleri 5.2 milyar dolar olarak belirtiliyor.


* Şirketin internet sitesinde HSBC, Hypo Bank, GE Capital, Goldman Sachs, Bank of Amerika, Lehman Brothers gibi dünyanın prestijli finans kaynakları ile güvenilir ilişkileri olduğu ifade ediliyor.


Stadın temeli aralıkta atılacak


Sami Yen'in yerine kule dikmek istiyor Seyrantepe'de inşa edilecek yeni Ali Sami Yen için hafriyat çalışmaları devam ediyor. Stadyumun temeli aralık ayının ortalarında atılacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşa edilerek Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı Galatasaray'ın olacak. Stadyum inşaatının tamamlanması için 720 günlük bir süre bulunuyor. Talu, ihaleyi kazandığında, stadı 2009 yılına yetiştireceğini söylemişti.


Sami Yen'in yerine kule dikmek istiyor


Ünlü mimar Talu, bugün Ali Sami Yen'in bulunduğu arazide çok iddialı bir proje hayata geçirmek istiyor. Daha önceki açıklamalarında, "Meslek hayatımın başından beri istediğim yüksek bina, rezidans projesini burada yapacağım" diyen Talu, 2.5 emsallı 85 bin metrekarelik Mecidiyeköy arazisinde üstü rezidans, altı alışveriş merkezi olacak bir proje planlıyor. Buna göre, 50 katlı bir kule dikilmesi planlanan, 102 bin metrekare satılabilir alan çıkacağı hesaplanan Ali Sami Yen arazisinde yapılacak projenin metrekare fiyatlarının 4 bin dolardan satılması halinde buradan elde edilecek gelirin 400 milyon doları aşacağı hesaplanıyor.


MENEKŞE ATASELİM