Tarihi Saraçoğlu Mahallesi için imar planı iptal edildi!

Tarihi Saraçoğlu Mahallesi için imar planı iptal edildi! Tarihi Saraçoğlu Mahallesi için imar planı iptal edildi!

Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ne 'dönüşüm' adı altında otopark yapılmasıyla ilgili koruma amaçlı imar planı iptal edildi.Mimarlar Odası  Ankara  Şubesi’nin, Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi ve bölgedeki ender alanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi için açtığı dava sonuçlandı. Tarihi Saraçoğlu Mahallesi yıkılıp otopark yapılacak.

Türkiye Turizm Gazetesi'nde yer alan habere göre; Ankara 6. İdare Mahkemesi, Çevre Şehircilik Bakanlığı’na karşı açılan davada Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın şehircilik ilkeleri ve planlama esasları ile kamu yararı taşımadığı kararı alındı. Mahkeme bu kararla dava konusu işlemleri de iptal edildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan dava sonucuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:“Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanına dair 1994 yılında bu yana her türlü rant girişimine kararlı bir şekilde mücadele ettik. Saraçoğlu Mahallesi'nin altına otopark yapılmasını da içeren Koruma Amaçlı İmar Planı iptal edildi. Saraçoğlu için mücadelemiz devam ediyor. Yürüttüğümüz mücadele sonucunda Saraçoğlu’nu katledecek imar planlarına dair işlemler iptal edildi. Bu kararlarla haklılığımız bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. Karşımızda çok büyük bir güçte olsa, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın planları Emlak GYO’nun milyonlarca metrekare inşaat ve sermaye birikimi de olsa biz çok güçlüyüz. Çünkü çok haklıyız. Bu bize Saraçoğlu Mahallesi’nin bir ağacına bir binasına ve toprağın altına girmeye çalışan her iş makinesine karşı durma hakkı veriyor. Halkımıza bu güzel kararı duyurmak istedik. Hayırlı olsun. Umarız yakında Saraçoğlu’nu kamusal anlamda yeniden kazanmanın mutluluğunu da yaşarız.”

Emlak Konut Saraçoğlu ihalesi 2019'un 3. çeyreğinde yapılacak!