07 / 08 / 2022

Tarım arazilerine yapılan hobi bahçeleri tek tek yıkılacak!

Tarım arazilerine yapılan hobi bahçeleri tek tek yıkılacak!

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri için bölünmesini engelleyecek olan düzenleme gün sayıyor. AK Parti konuyla ilgili teklifini bu yasama yılında yasalaştıracak.1 Ekim tarihinde yeni yasama yılına başlayacak TBMM’de AK Parti çalışma takvimini netleştirmeye başladı. Yeni Şafak'tan Fazlı Şahan'ın haberine göre, Genel Kurulu’nda öncelikli olarak komisyonda kabul edilen tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmesinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılması, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretimi, satışının Tarım ve Orman Bakanlığının denetimine alınması, taklit ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya arz edenlere yönelik yaptırımların ağırlaştırılmasını da içeren kanun teklifi de ele alınacak.

METREKARESİ İÇİN 10 TL CEZA

Komisyonda kabul edilen yasa teklifine göre tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine aykırılık halinde uygulanan yaptırımlar caydırıcı duruma getirilecek. Tarımsal amaçlı arazi kullanımlarında, tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine uyulması da zorunlu olacak. Bu plan ya da projelere aykırı hareket edilmesi halinde valilikçe resen tespit yaptırılarak sorumlulara 1000 TL'den az olmamak kaydıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 TL idari para cezası uygulanarak projeye uygunluk sağlanması için azami olarak 2 ay süre verilecek. Büyük ova koruma alanlarındaki bu cezalar iki katı şeklinde uygulanacak. Bu sürenin sonunda aykırı kullanım sürerse valilikçe faaliyet durdurulacak ve belirlenen bu idari para cezası üç katı olacak.


BÜYÜK ARAZİYİ DE BÖLÜYOR

İzinsiz bütün yapılar, masrafları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmak kaydıyla bir ay içerisinde belediyeler veya il özel idareleri tarafından yıkılacak ve taşınmazlar tarımsal üretime uygun duruma getirilecek. Arazinin tarımsal üretime uygun hale getirilmesi için yıkım ve temizleme masrafları, sorumlulardan Tarım ve Orman Bakanlığınca genel hükümlere göre tahsil edilecek. Hakkında yıkım kararı alınmış olmasına rağmen bir ay içerisinde belediye veya il özel idareleri tarafından yıkılmayan yapılar, yıkım masrafları Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanmak üzere bakanlık tarafından yıkılabilecek ya da yıktırılabilecek.

 

İstanbul'da hobi bahçesi sayısı ve yapılan denetimler TBMM'de!