Taşınmaz mallar için teklifler elektronik ortamda alınacak!

Taşınmaz mallar için teklifler elektronik ortamda alınacak! Taşınmaz mallar için teklifler elektronik ortamda alınacak!

Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner, icra sistemiyle ilgili önemli değişikliklerin olacağını açıkladı. Buna göre, hacizli mallara ilişkin satışlar da tekliflerin alınması elektronik ortama taşınacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner, icra sistemiyle ilgili önemli değişikliklerin yapılacağını söyledi. Buna göre, hacizli mallara ilişkin satışlar da tekliflerin alınması gibi işlemler elektronik ortamda yapılırken, hacizli malın satışında öncelik borçluya verilecek. Borçlu belirli bir oranın altında olmamak kaydıyla malını satarak, borcunu icra dairesine ödeme yapabilecek.

İcra dairelerine  gözetim ve denetimin sorumlusu

Habertürk Gazetesi'nden Fevzi Çakır'ın haberine göre, Büyükşehirlerde icra dairelerinin gözetim ve denetiminden sorumlu olacak icra reisliği müessesi getirilecek. Hakim sınıfından olacak bu kişiler icra müdürleri arasından belirli koşulları taşıyanların sınavla atanacak. 

''Etkin bir icra sistemi''

Adalet Bakanlığı ve İspanya Adalet Bakanlığı ile ortak yürütülen “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Avrupa Birliği Eşleştirme Devam Projesi” açılış töreninde konuşan Bakan Yardımcısı Öner, “Bir icra takibinden beklenen amaç, hakkın sahibine teslimidir ki bu da etkin ve hızlı bir şekilde gerçekleştiği oranda adalet tesis edilmiş olacaktır. İcra ve iflas sisteminin etkinliği, adalet hizmetlerine olan güvenin yanında ekonomik ve ticari hayatı da etkileyen bir unsurdur. Adalet için etkin bir yargı, etkin bir yargı içinse etkin bir icra sisteminin zorunlu bir gereksinim olduğu yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımıza durmaktadır” açıklamalarında bulundu.

Borçluya satış fırsatı

İcra sisteminin iyileştirilmesi ve etkinliğinin arttırılması için icra dairelerinin iş yükünü azaltacak ve avukatların işlerini kolaylaştıracak yasal değişiklikler yapılacağını söyleyen Öner, “Elektronik satış, haczedilen malın borçlu tarafından paraya çevrilmesi gibi alternatif satış yöntemlerinin getirilmesi, hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların tasfiyesi konuları bunlardan bazılarıdır. Yine UYAP sistemiyle edindiğimiz altyapı ve kazanımları icra sisteminde geliştirecek Merkezi Takip Sistemi ile gerçekleştireceğimiz uygulamayı daha geniş konuları kapsayacak şekilde ileri aşamalara taşıma düşüncesi ve gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu.

Büyük mahaller için icra dairesi modelleri

Büyük mahaller için tasarlanan icra dairesi modellerinin hayata geçirilmesi için fiziki mekan temini çalışmalarının hızla sürdüğünü kaydeden Öner, bin 344 icra katibi alımı için sınavlar tamamlandığını ve kısa süre içerisinde açıklanacağını, yine 22 Aralık’ta yapılacak görevde yükselme sınavıyla 400 icra müdür yardımcısı alınacağını açıkladı. Öner, büyük mahallerde icra dairelerinin sorunlarıyla ilgilenebilecek ve aynı zamanda denetim ve gözetim fonksiyonunu da ifade edecek icra reisliği müessesinin yeniden getirileceğini söyledi.

pus