TBMM, ucuz elektriği seçti; bina tadilattan geçti!

TBMM, ucuz elektriği seçti; bina tadilattan geçti!

Meclis, 24. dönem 2. yasama yılına yeniliklerle giriyor. Bu kapsamda yapılan en büyük yenilik, Meclis'in ucuz elektriği seçmesi oldu. Yeni döneme hazırlık kapsamında, TBMM yerleşkesi içinde bir çok yerde bakım, onarım ve tadilat işleri yapıldıSerbest tüketim limitinin üzerinde elektrik tüketen TBMM, elektrik tedarikçisini kendisi seçti. Meclis, böylece yıllık 700 bin lira tasarruf sağlanacak.

Bu çerçevede, Meclis'te yapılan en önemli değişikliklerden biri, eski Senato Salonu olan AK Parti Grup Toplantı Salonunun yenilenmesi. 1961 yılından 1980 yılına kadar Cumhuriyet Senatosunun çalışmalarını yürüttüğü salon, yapıldığı günden beri ilk ciddi tadilattan geçiriliyor. Salon komple elden geçirildi.

Salondaki masa ve koltukların, kapıların deri döşeme ve cila işleri yapıldı; merdiven basamakları yenilendi. Salondaki sesin yankılanmasını engelleyen akustik tretmanlar elden geçirildi. Duvar ve tavanlar özel bir boya olan akustik boya ile boyandı. Tavanda yer alan büyük avize indirilerek, camları tek tek temizlendi.

CHP, MHP ve BDP'nin kullandığı büyük ve küçük grup toplantı salonlarında da tamirat yapıldı. Koltukların deri döşemeleri elden geçirildi ve boyandı.

MECLİS'İN ELEKTRİĞİ ARTIK DAHA UCUZ

TBMM, elektrikte serbest tüketici oldu. Yıllık 12 milyon kilovatsaat tüketimiyle serbest tüketici limitinin üzerinde elektrik tüketimi yapan TBMM, elektriği Başkent Bölgesinin dağıtıcı firması olan Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. yerine, ihaleyi kazanan firmadan daha ucuza alacak. Yıllık 30 bin kilovatsaat elektrik tüketen kurum ya da şirketler, elektrik tedarikçisini kendisi belirleyebiliyor.

Meclis'in elektrik ihtiyacı için, ekim-kasım-aralık aylarını kapsayan ihale yapıldı. İhaleye, Enerji Piyasası Üst Kurulunca yetki belgesi verilen firmalar katıldı ve ihaleyi kazanan firma ile 3 aylık sözleşme imzalandı. Meclis'in elektrik tüketimi, yıllık olarak yaklaşık 12 milyon kilovatsaat. Enerjisa'dan alınan elektriğin kilovatsaat fiyatı 26 kuruş iken, şimdi kilovatsaati 20 kuruşa alınabilecek. Böylece de yıllık yaklaşık 700 bin TL tasarruf sağlanacak.

Bu uygulamayla, Meclis bazı kurumlar dışında, elektrikte serbest tüketici konumuna geçen ilk kamu kurumu olacak.

MAKAM ODASI YENİLENDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun makam odası, yeni döneme hazırlık kapsamında yenilendi. Odanın koltukları, dolapları, halıları ve perdeleri değiştirildi, oda yeniden boyandı.

Büyük ve küçük grup toplantı salonları ile iktidar kulisinin ısıtma ve soğutmasını sağlayan 50 yıllık klima santrali daha modern bir hale getirilerek elden geçirildi. Ana binanın çatısının eskiyen bölümleri ile kapalı garajın tuvaletleri, yerleşke içindeki kaldırım taşları yenilendi. Ana binanın, yapıldığı günden beri yenilenmeyen girişlerindeki 4 adet döner kapı restore edildi.

TBMM Genel Kurul Salonu elden geçirildi; salonda yer alan 16 büyük avize indirilerek temizlendi. TBMM Ana Binasında koridor ve merdivenlerdeki halılar yenilendi. TBMM Spor Kompleksinde, masa tenisi için kapalı yer yapıldı. Bazı tuvaletler elden geçirildi.

Halkla İlişkiler Binalarındaki milletvekili odalarının bakım ve onarımı yapıldı. Koltuk döşemeleri yenilendi, mobilyalar cilalandı. TBMM Sabit Osman Avcı Sosyal Tesislerinin çatısı yenilendi.

Halkla İlişkiler Binalarında özürlüler için 2 adet asansör yapılacak. TBMM'de görevli askerlerin doldur-boşalt istasyonu da yenileniyor.

İhtisas komisyonlarından gelen mobilya ihtiyaçları için ihaleye çıkılacak ve talepler bu yıl içinde yerine getirilecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantı Salonunun ses sistemi de yenilenecek.

AA