15 / 08 / 2022

TBMM'de hobi bahçeleri mesaisi!

TBMM'de hobi bahçeleri mesaisi!

TBMM, tarım arazilerinin hobi bahçeleri uygulamalarıyla bölünmesinin engellenmesi, makaron, sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretimi ile satışının Tarım ve Orman Bakanlığının denetimine alınmasını da içeren teklif için mesai yapacak.TBMM, tarım arazilerinin hobi bahçeleri uygulamalarıyla bölünmesinin engellenmesi, makaron, sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretimi ile satışının Tarım ve Orman Bakanlığının denetimine alınmasını da içeren teklif için mesai yapacak.

Meclis, tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmesinin engellenmesini, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretimi ile satışının Tarım ve Orman Bakanlığının denetimine alınmasını da kapsayan kanun teklifi için mesai yapacak.

TBMM Genel Kurulu, bu hafta Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin müzakeresine devam edecek. Geneli üzerindeki görüşmeleri tamamlanan teklifin maddeleri görüşülecek. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; tarımsal amaçlı arazi kullanımlarında, tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine uyulması zorunlu tutulacak. 

Bu plan veya projelere aykırı hareket edilmesi durumunda valilikçe resen tespit yaptırılarak sorumlulara, 1000 TL'den az olmamak kaydıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 TL idari para cezası kesilecek, projeye uygunluk sağlanması için azami 2 ay süre tanınacak. 

İzinsiz bütün yapılar, masrafları Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanmak kaydıyla bir ay içinde belediyeler veya il özel idarelerince yıkılacak ve taşınmazlar tarımsal üretime uygun hale dönüştürülecek. 

Hobi bahçelerine yasak geliyor!