TDV, İdlib'deki sivilleri briket evlere yerleştiriyor!

TDV, İdlib'deki sivilleri briket evlere yerleştiriyor!

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilindeki çadırlarda ağır kış şartlarında yaşam mücadelesi veren sivilleri, yaptıkları briket evlere taşıyor.


Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilindeki çadırlarda ağır kış şartlarında yaşam mücadelesi veren sivilleri, yaptıkları briket evlere taşıyor. Toplamda 5 bin briket ev yapmayı hedefleyen TDV, bu zamana kadar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçarak İdlib'in Türkiye sınır hattındaki derme çatma çadırlara sığınan 1753 aileye briket ev verdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; TDV'nin İdlib'deki briket ev teslimi ve yardım dağıtım programına, Hatay Vali Yardımcısı ve Cilvegözü Kara Hudut Kapısı Mülki idare Amiri Salih Altun, TDV Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, TDV gönüllüsü sanatçılar Murat Kekilli, Resul Aydemir, milli basketbolcu Furkan Aldemir, yazar Ferudun Özdemir ve eşi Suna Yurtalan Özdemir ile sosyal medya fenomenleri katılım gösterdi.

TDV Mütevelli Heyeti II. Başkanı Açık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İdlib'de çadırlarda mahsur kalanların acilen briket evlere taşınması gerektiğine dikkat çekti. Açık, "Briket evlere her geçen gün daha fazla ihtiyaç olduğunu bütün herkese duyurmak istiyoruz. Görüldüğü gibi her yağmurda çadırlar, bırakın oturacak hali hiçbir şekilde içeri girilmeyecek hale dönüşüyor" diye konuştu.

TDV, İdlib

Çadırda yaşayanların gıdalarının ve giysilerinin kullanılmaz hale geldiğini vurgulayan Açık, "Bizim de misafirlerimize durumu göstererek, briket evlerin çoğalması için gayret etmemiz gerekiyor. Milletimizin destekleriyle çamur deryası içinde yaşam mücadelesi veren ailelerimizi sıcak yuvaya kavuşturuyoruz" diye konuştu. 

Bölgeye gelen milli basketbolcu Furkan Aldemir de İdlib'deki hayatların başka olduğunu, herkesin gelip yerinde görmesi gerektiğini belirtti.

Aldemir, "Buradaki çocukların çektiği zorlukları anlatmak kolay değil. Buradaki insanların, sizlerin yardımlarına ihtiyacı var. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Yardımlarınızı ve duanızı eksik etmeyin" şeklinde konuştu.

İdlib'teki iyilik konutları sahiplerini bekliyor!