Deniz Feneri Derneği'nin İdlib'de inşa ettiği briket evlere aileler yerleştirildi!

Deniz Feneri Derneği'nin İdlib'de inşa ettiği briket evlere aileler yerleştirildi! Deniz Feneri Derneği'nin İdlib'de inşa ettiği briket evlere aileler yerleştirildi!

Deniz Feneri Derneği'nin İdlib'de inşa ettiği 650 briket eve savaş mağduru, ihtiyaç sahibi aileler yerleştirilmeye başlandı.İçişleri Bakanlığı ve AFAD koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının başlattığı "Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamında, Deniz Feneri Derneği bölgedeki 650 briket evin inşaat çalışmaları tamamladı.

Deniz Feneri Derneği'nin yaptığı açıklamaya göre, yaklaşan kış mevsimiyle beraber çalışmalarına hız veren dernek, İdlib bölgesinde yapılan briket ev inşasının birinci ve ikinci etabını tamamlayıp hızla 400 konutluk üçüncü etap inşasına başladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, birinci ve ekinci etapta toplamda hazır duruma getirilen 650 eve ise, savaş mağduru İdlibli ihtiyaç sahibi aileler yerleştirilmeye başlandı.

Ortalama 24 metrekarelik evlerde oturma ve ebeveyn odası, mutfak, banyo ve tuvalet mevcut. Su tankı ile tüm kapı ve pencereler çürüme ve paslanmaya dayanıklı olan malzemelerden yapılıyor.
Evlerin etrafında okul, cami, sağlık ocağı ve çocuk parkı gibi sosyal alanlar da bulunuyor.

İnşa edilen briket evlere yerleştirilen ailelere aynı zamanda başta gıda maddesi olmak üzere sünger yatak, kılıflı yastık, çift kişilik battaniye, bez dolap, su termosu, el feneri, ışıldak ve mutfak gereçlerinden oluşan malzemeler de veriliyor.

- "400 aile sıcak yuvaya kavuşacak"

Deniz Feneri Derneği Yönetim Vekili Recep Koçak, 2011 yılından beri olağanüstü şartlarda yaşayan Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine dernek olarak destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

Suriye'nin İdlib bölgesinde kışın şiddetli geçtiğini belirten Koçak, geçen aylarda İdlib bölgesinde yapımına başlanan briket evlerin tamamlandığını, 200 konuttan meydana gelen birinci etaptaki evlere bölgedekilerin yerleştirildiğini aktardı. 

Koçak, ikinci etapta yer alan 400 evin de tamamlanmak üzere olduğunu dile getirerek, "400 ailemiz sıcak huzurlu bir yuvaya kavuşacak. Şimdi ise üçüncü etabı başlattık. Evlerimizin hazırlığını sürdürüyoruz. Hayırseverlerimize, duyarlı insanımıza kış gelmeden üçüncü etabın hızla tamamlanması için çağrıda bulunuyoruz." dedi.